| Kitty11Kat a întrebat:

As putea lua examenul cambridge c1 avand in vedere ca am facut 1 an jumatate(din cauza pandemiei) pregatire, dar nu am lucrat pentru cae, mai mult pentru scoala? Trec clasa a 11a si m-ar tenta sa il dau la anul.Tin sa mentionez ca nu am un nivel de engleza foarte ridicat, dar m-as baza pe pregatire.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

C1 este avansat, vorbim deja de un vocabular elevat, cu strictete si acuratete in pronuntie, dictie si exprimare. Sa fi fost bun(a) din clasele mici si sa fi fost la scoala pe bilingv sau intensiv, atunci poate era ok sa dai la C1 caci engleza ar fi fost mai cunoscuta.
Sugerez B2 maxim, acolo mai scapi cu chiu, cu vai, dar la C1 treaba devine serioasa.

| Speranta12 a răspuns:

Ce ai lucrat pana acum nu te ajuta. Trebuie sa lucrezi strict pe programa actualizata pentru examenul Cambridge pentru 2020. Sunt carti speciale de pregatire. Ori le gasesti la biblioteca scolii tale, ori o intrebi pe profa ta de engleza daca le are si sa va predea la clasa din ele, ori ti le cumperi de pe net. Examenul Cambridge are un standard de intrebari care nu se gasesc in orice carte, umai in cartile emise de ei. Asa ca pe alea trebuie sa te pregatesti. Daca vrei sa dai la anul in primavara, trebuie sa te apuci de pe-acum sa-nveti pe structura examenului zi de zi pana la primavara. Altfel n-ai sanse sa iei C1 cu calificativul A. Si poti foarte usor pica la B2 si atunci ai dat banii degeaba.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Pentru a lua C1, trebuie să cunoști limba la un nivel mai ridicat. Nu merge să bunghești răspunsurile ca la A2 sau B1. Subscriu la ce a zis SearchingHard. Poți descărca două modele de C1 de aici https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/advanced/preparation/ să-ți faci o idee.