| Roșiuță a întrebat:

As vrea sa dau la facultatea de chimie...sunt a 10-a si as vrea sa ma pun serios pe treaba. Ceea ce vreau sa intreb este daca pentru a deveni un bun profesor sau cercetator de chimie trebuie ca sa stiu sa rezolv si cele mai grele probleme,sa fiu olimpica? Sau imi ajunge destula vointa, un meditator bun si matematica (si de matematica, daca trebuie sa stiu sa fac exercitii foarte grele)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este suficient sa ai vointa si sa pui mana serios sa inveti.
Meditatorii sunt pentru copii prosti, sau puturosi ca sa-i impinga cineva de la spate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Trebuie sa fii un geniu ca sa ajungi cercetator, sa fii foarte destept, sa studiezi mult. Si asta ajungi dupa mai multi ani, nu imediat dupa ce ai terminat facultatea. Dar chimia de clasa a 10 a nu e grea. Citeste niste carti, fa probleme, intreaba profesorul unde nu stii, cu cat lucrezi mai mult cu atat mai bine. Si incearca sa inveti ca sa mergi la olimpiada. Daca ajungi olimpic (cred ca pe tara) vei intra la facultate fara sa mai dai examen de admitere

| KR0NSTADT a răspuns:

Trebuie să știi chimie, la nivel avansat. Matematica folosită nu este complicată. Complicate sunt formulele și bazele de calcul.