| anedreaeaaa a întrebat:

As vrea sa invat limba japoneza, dar nu inteleg cum sta treaba cu kanji, hiragana si si katakana...Am citit pe Wikipedia, dar tot nu am priceput. Poate cineva care stie cat de cat sa imi explice?:3

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Hiragana se folosesc in limba uzuala. Incepi prin a invata acest sistem.
Katakana se foloseste pentru cuvinte importate, nume proprii straine si pentru a accentua un cuvant. Din experienta mea nu poti sa citesti Nihongo daca nu stii si Katakana. Kanji se folosesc acolo unde Hiragana si Katakana nu se folosesc. O utilizare este la nume proprii japoneze, de multe ori se folosesc la fel ca Hiragana (prima silaba din ceea ce reprezinta). Nu incerc sa iti explic aici ce si cum despre Kanji pentru ca sunt multe reguli complicate si care se aplica rar. Ai cam 2000 de bucati de invatat happy
Nu ma lua de cunoscator, am incercat sa invat Nihongo acum 10 ani si am esuat in mod spectaculos.