| AnonimaPff a întrebat:

As vrea sa merg la Oltenita ( Calarasi) la scoala, fiind intr-un sat din apropiere. Sunt a 6-a. Problema e ca mama nu este de acord. Ce as putea sa fac sa o conving?
Vreau la scoala in Oltenita pentru ca la mine in sat scoala nu se ia in serios, daca ajuta cu ceva.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta are dreptate.
La varsta ta nu este indicat inca sa calatoresti singura zilnic, iar sa stai in internat (daca exista) este ca si la cazarma soldatilor, program strict de invatat, nai voie sa mergi in oras cand vrei tu, deasupra si costa mancarea si cazarea (si nu putin).

| AnonimaPff explică (pentru Bula):

Nu as sta la camin. Dar la noi la scoala chiar nu se invata bine deloc. Spre exemplu, profesoara de franceza pune un copil responsabil si ea se duce sa fumeze. Si mai sunt multe. Spune sa invat acasa, ca la scoala sa stiu deja, dar e foarte greu, daca nu explica un expert, sau macar cineva care stie foarte bine acel lucru.

| Bula a răspuns (pentru AnonimaPff):

Tu trebuie sa inveti ce- si cum sa INTREBI cand nu intelegi ceva!
La scolile din orase, aproape peste tot se invata asemanator.

Nimeni nu-ti toarna stiinta in minte cu palnie.
TU trebuie sa inveti sa inveti PENTRU TINE si sa citesti si exersezi cat de mult!
Repetarea este cheia succesului!