| rockvandam a întrebat:

As vrea sa stiu ce se studiaza la facultatea de masuratori terestre si cadastru,pentru ca am auzit de facultatea asta acuma,recent de cateva zile si as vrea sa imi spuneti ce voi iesi de acolo, ce se studiaza si daca se merita sa urmez aceasta facultate.

1 răspuns:
| Argelean a răspuns:

Specializarea Măsurători Terestre si Cadastru (4 ani de studiu, Cursuri de zi si Cursuri Frecvenţă Redusă) pregateste specialisti pentru:
aplicarea legii cadastrului într-o formă unitară şi coerentă pe întreg teritoriul României;
reglementarea tuturor problemelor legate de dreptul de proprietate;
utilizarea tehnologiilor moderne în realizarea planurilor şi hărţilor, realizarea sistemelor informaţionale de specialitate utilizand tehnici geomatice specifice;
pentru automatizarea lucrarilor de cadastru;
pentru intocmirea bancilor de date cadastrale, etc.

Specializarea ofera competente in:
geodezie;
cartografie;
topografie;
cadastru;
fotogrammetrie;
teledetecţie;
utilizare GIS.

La realizarea pregătirii complexe contribuie şi competentele subsecvente in domeniile in care pot activa:
construcţii civile;
construcţii hidrotehnice;
căi de comunicaţii;
amenajări de îmbunătăţiri funciare, etc.

Absolvenţii specializării pot activa în administraţia publică centrală şi locală (ministere, primării, oficii judeţene de cadastru şi publicitate imobiliară, etc.), instituţii, organizaţii şi societăţi comerciale, publice şi private, etc. Sper ca te-am ajutat si ai inteles tot ce am spus. Funda?