| sabin89 a întrebat:

Aşa cum spunem "la poalele Bucegilor" sau "la poalele Ceahlăului", putem spune şi "la poalele Pietrei Craiului"?

6 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Nu discutăm aici varianta "la poalele muntelui Piatra Craiului", care, evident, e varianta cea mai la îndemână.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, și la poalele Muntelui Venus. Și în poala lui Avram și în sănul lui Iacob.

| BlackLight1987 a răspuns:

Da,putem.

| Bizon95 a răspuns:

Daca YO mama is so fat ca e mare cat un munte, poti sa spui si la poalele ei
DE unde vii cu intrebarea asta? mai exact ce te-ar face sa crezi ca nu ai putea sa spui asta?

| sabin89 explică (pentru Bizon95):

Dacă numele muntelui e format dintr-un singur cuvânt, e foarte corect să spui "vârful Ceahlăului", de exemplu. Nu ştiu însă cât este de corect să desparţi un nume compus, cum e "Piatra Craiului" şi să aplici genitivul primei părţi. Mi se pare că sună cam... chinuit "poalele Pietrei Craiului". Poate şi de asta se preferă varianta "...muntelui Piatra Craiului".

| Bizon95 a răspuns (pentru sabin89):

Aham, iti faci mult prea multe scrupule, numai in formulari oficiale trebuie sa fii perfect... in rest, atat timp cat esti inteligibil, d'aia nu mai ploua!