| StrongHeart a întrebat:

Asasinarea Ceausestilor a fost transmisa prin televizor?

44 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Uite o teorie mai noua si destul de interesanta:
https://youtu.be/qK_xPf532bw

| StrongHeart explică (pentru regis):

Are 2 ore, fratiorul meu. Spune-mi tu teoria ta daca ai vreuna.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca esti cu adevarat interesat de subiect, doua ore e foarte putin.
Eu am urmarit seriale intregi, interviuri nenumarate, iar daca m-ar pune careva sa car in spate toate cartile citite pe tema asta probabil nu as reusi sa fac un pas...
Daca ar fi sa expun teoria mea ar dura probabil cateva zile.
Teoria mea se suprapune 75% cu a lui Zaiafet, care oricum mi se pare cea mai apropiată de adevar dintre toate.

| Frank51 a răspuns:

N-a fost asasinare, ci verdictul unui proces.

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Ala n-a fost proces ci un simulacru. De curiozitate mergi la un proces sa vedeti cum se face unul corect!

| Frank51 a răspuns (pentru Salontanul):

A fost un proces special laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Harfagre):

O cunostiinta a mea, ruda a neveste-mi, a fost acuzat ca afurat 10.000 lei. N-a fost condamnat ca s-a dovedit, cu martori, ca nu era acolo la momentul furtului. Deci nu toate procesele erau contrafacute! Versoara mea a dat la drept si, desi era din neam de oameni bogati (chiaburi cum se numeau atunci) au intrat. Cauta Mihaela Camenita si vei gasi. Eu, tot din neam de chiaburi si preot, am intrat la armata. Nu te lua dupa legendele populare. A fost vremea lui Gheorghe-Gheorghiu Dej cand a fost rau. Am prins-o si pe aia. Mi-am vazut strabunica amenintata cu arma ca n-a vrut sa-i lase sa taie un brad de 20 metri pentru ca din varful lui sa faca pom de "Mos Gerila" (nu era voie sa zici "Craciun"). Uite povestea aici: https://tscoldman.wordpress.com/2018/02/26/bradul/
Ceausescu a schimbat mult lucrurile. Pacat ca a gresit in ultimii ani!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Harfagre):

Crede-ma! Eu am trait vremurile alea. Ceausecu a schimbat lucrurile. Pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu-Dej nu aveai voie nici sa vorbesti. Pe mine era sa ma trimita la casa de corectie pentru minori ca i-am facut mustata pe ziar, desi n-aveam decat 6-7 ani.
Gheorghiu-Dej mentiona expres ca "fiii elementelor exploatatoare" nu puteau urma decăt anumite tipuri de invățămănt: "Ei trebuie îndreptați către școlile profesionale pentru muncitori calificați, pentru a-i aduce spre producție. Și dacă îi indreptăm spre producție, le schimbăm și mentalitatea. Vom contribui, prin aceasta, la impulsionarea procesului de restructurare, de schimbare, de deschiaburire, nu forțată, ci naturală."
Ceausescu a liberalizat lucrurile si de aia a fost primit (pentru incurajare) la regina Angliei, la presedintele SUA, mai ales dupa 1968 cand i-a criticat pe Rusi pentru invazia Cehoslovaciei, dupa "Primavara de la Praga" care insemna o schimbare a directiei de mers a Cehoslovaciei.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Ceausestii n-au fost asasinati. A fost doar pusa in aplicare condamnarea la moarte.
Nu, nu a fost transmis la TV.

| gabicoo a răspuns:

A fost ultimul proces stalinist din Europa. A fost o simulare de proces! Ceausestii trebuiau lichidați rapid pentru a face loc emanaților așa zisei revoluții! Practic a fost un linșaj juridic!

Nu a fost transmis în direct. La câteva zile au dat la TVR un fel de înregistrare a procesului. La final așa de grăbiți erau băieții să scape de ei că au început să tragă înainte de începerea filmării!

A fost un asasinat politic!

| StrongHeart explică (pentru gabicoo):

Crezi ca a fost o lovitura de stat sau ceva de genul?

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru StrongHeart):

Nota telefonica primita in armata (in zilele premergatoare revolutiei) spunea ca sunt treceri dinspre Hungaria si Rusia catre Romania, pe fasie. Cu Rusia nu era o problema, s-au mai intamplat si in anii anteriori. Dar dispre Hungaria era o premiera. Se stie clar ca serviciile secrete ruse si maghiare au contribuit la "revolutie". In apropierea unitatii militare unde lucram eu am descoperit un dispozitiv care dovedeste clar regia rusa. Intamplarea am descris-o aici: https://tscoldman.wordpress.com/2017/12/22/first-blog-post/

| alina2k18 a răspuns:

Live pe telefonul fix laughing
Iti dai seama ca NU.

| StrongHeart explică (pentru alina2k18):

Nu live, zic in perioada aia daca o fi aparut la tv filmarea?

| Zuzu1991 a răspuns:

Daaaaaaaa, nu au fost asasinati, decat asa, putin, putin de tot, dupa un "proces" de cateva minute condus de unul dintre membrii de top din grupul UCIGASULUI Iliescu, si fara avocat, ignorat total faptul ca, ceasca repeta obsesiv "spun tot in fata Marii Adunari Nationale"... deci, i s-a incalcat SERIOS dreptul la aparare, si faptul ca nu exista pedeapsa cu moartea la momentul respectiv, deci si asta a fost un abuz extrem

DAAAAAAAA, "NU" AU FOST ASASINATI... DELOOOOOC!

si nici macar nu a fost in direct, dar, evident ca a fost la TV, Iliescu trebuia sa arate ca... "the king is dead, long live the king" (regele a murit, traiasca (noul) rege)

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

Nu înțelegi noțiunea de "asasinat"

sigur, eu sunt ala care nu o intelege, nu tu, care nu intelegi ce e aia "mascarada" de proces, si nici ca asasinii nu a fost plutonul de executie ci grupul UCIGASULUI Iliescu

dar, cum spui tu, eu sa te contrazic pe tine... nuuuuuu

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

Wow, iar e vina mea, si imi pare rau, se pare ca spun una dar se intelege altceva sad

NU, NU sunt DELOC de partea lui Ceasca, consider ca merita chiar mult mai rau (ceva de gen tortura din inchisorile politice), dar, consider ca ar fi trebuit sa aiba parte de un proces corect, ca toata lumea sa vada cat de rau a fost, si de faptul ca Romania e tara civilizata si nu linseaza prima oara cand are ocazia

insa Iliescu avea nevoie rapida, de confirmare ca nu mai exista alt lider in afara de el, si ii era frica de ce putea spune Ceasca, pentru ca grupul Iliescu a fost constituit cu ani inainte si au avut legaturi cu rusii, samd, chestii aflate dupa 20+ de ani de la revolutie

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

"Ai aflat tu după abia după 20 de ani că Iliescu a avut legături cu rușii"

eram prea tanar la revolutie, si m-a durut in cot de toti, iar cand am fost destul de mare era Iliescu la putere

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sotii Ceausescu erau exact ca Vulpita si Viorel acolo la mansarda https://www.youtube.com/watch?v=ptQyeoUuIe8&ab_channel=AccesDirect

E ceva ce tu nu sti despre copii si anume ca, in cartea copilului pe care o are fiecare mamica in concediul maternal scrie asa: copii atat fetele cat si baietii mostenesc inteligenta de la mama pentru ca tatal e gena recisiva, adica de la el nu vor mosteni mare lucru dar de la mama in mod special IQ-ul.

Diferenta dintre copii e foarte mare iar asta se vede inca din copilarie adica la scoala si mediile de intrare la liceu si facultati.

Eu am fost la cel mai prost liceu din judetul Brasov mai exact penultimul ca am avut mediea mica, mica 5, 18.

| StrongHeart explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu stiu frate despre cine vorbesti, nu stiu cine e Vulpita si Viorel nu ma uit la Antene.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Da ai inteles ce am vrut eu sa spun despre diferenta dintre copii. Copii mostenesc inteligenta de la mama deci prin urmare daca ai probleme cu copilul din start femeia e de vina.

| StrongHeart explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Apar ascunse comentariile tale.De ce esti utilizator avertizat?
Nu ai fost baiat cuminte?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pe oameni ii supara adevarul asa ca m-au blocat.
"La inceput a fost gandul, cuvantul si in final faptele" eu daca vreau sa fiu jegos pot sa supar multa lume.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Iti dau un exemplu: Daca mama are un IQ de 135 atat o sa aiba si fica si baiatul pentru ca mosteneste inteligenta de la ea nu de la el.

Nu te-ai intrebat vreo data de ce aia in China si Japonia sunt atat de avansati.

| StrongHeart explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Se transmite genetic, stiu ce vrei sa zici, dar nu e bine ca generalizezi. Sunt convins ca in China si Japonia sunt mai multi prosti decat in Romania.
Ceausescu nu a fost cel mai stralucit dintre pamanteni, dar sigur l-a dus mintea destul daca a reusit sa conduca o tara atatia ani de zile si chiar sa o scoata din datorii.Sigur ca era un dictator fara suflet, dar nu sunt sigur ca era asa prost cum zici tu.
Stam la marginea Europei si avem toaleta in fundul curtii, dar pe de alta parte o ducem mult mai bine ca multe alte tari din lume iti pot da exemple destule. Gandeste-te la aia de prin Africa ce stau sa arda deseuri electronice pentru niste sume de nimic si inhaleaza fumul ala foarte foarte toxic, doar ca sa aiba ce sa manance. Fata de aia, ai un privilegiu de o insemnatate mare ca roman nascut in Romania. Poti sa faci multe pe care aia nu le pot face din cauza conditiilor din mediul in care s-au nascut. Daca te duce mintea poti sa faci multe in viata, indiferent unde te-ai nascut.
Cat despre wc in fundul curtii, cine te opreste sa iti construiesti o baie in interiorul casei?
Nu suntem noi stapanii lumii, dar cred ca subapreciezi tara in care te-ai nascut.
Nu as fi vrut sa ma nasc in China, sa stau cu zgarda la gat si drone si sateliti cu ochii pe mine non-stop si eu, cel putin, ma multumesc cu ce am.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Uite ce, diferenta dintre copii e foarte mare asta se vede inca din copilarie si la scoala cu media de intrere la licee si facultati.
IQ-ul din start il mostenesti de la mama nu de la tata asta se stie din studiile care sau facut in UK, China, Japonia, SUA etc.

Eu consider ca aici nu mai e de trait.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Romania e o țară frumoasă da păcat că e locuită. Exact cum spunea Cheloo "2-10 măta."

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ceausescu a fost un prost cu un IQ de 50 de puncte nascut intr-o tara de rahat de la marginea Europei care chiar si acum in secolul 21 are veceul in fundul curtii, fara autostrazi.
https://www.youtube.com/watch?v=X0WOLlwJ5Es&ab_channel=PARAZITII20cmOFICIAL

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e de **** aici, bine nu zic ca in alte parti e bine dar cam asta e situatia.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu a fost transmisa in direct. Dar după câteva zile după moartea lor s-a dat la TV publica secvente filmate. Se aflau lângă zidul unei clădiri, se vedea cum gloanțele ii lovesc si cum ei se fereau de ele. S-au tras multe gloanțe. Îmi era mila de ei. Nu trebuia sa fie omorâți. Trebuia sa fie judecăți si condamnați la închisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, la televiziunea nationala.

| tonyc7 a răspuns:

Da, dar nu in direct. Iar filmarea asasinatului a inceput la cateva secunde bune dupa ce incepe sa se traga iar trupurile Ceausestilor ciuruite sunt deja cazute.

| Johnny25 a răspuns:

Eu am vazut pe Youtube.

| catalin1625 a răspuns:

Nu a fost asasinat, ci pedeapsa cu moartea. Au luat mii, zeci de mii de vieți. Dacă li s-a luat lor viața nu e o problemă.