| p3mery a întrebat:

Care sunt asemarile si deosebirile dintre memorie si gandire, gandire si imaginatie, si memorie si imaginatie?

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Păi ia să vedem.
a=memorie+gândire
b=gândire+ imaginație
c=memoria+imaginație
a-b=memorie+gândire-gândire-imaginație(se reduce gândire) și înseamnă că diferența lor e la memorie sau imaginație.
Acum serios, nu era mai ușor să ceri diferența dintre memorie, gândire și imaginație? Și așa dacă știi sensul cuvintelor diferența e evidentă.

| anonimg a răspuns:

In minte (adica in creier) se desfasoara toate aceste actiuni. Si bineinteles in diferite parti ale creierului.
Memoria doar memoreaza. Gandirea ar trebui sa fie legata de imaginatie. Si la nevoie memoria este legata si de imaginatie si gandire.
Imaginatia trebuie sa fie un proces al gandirii. La fel si memoria.
Pe scurt.
Deosebire: sunt procese diferite ale activitatii creierului.
Asemanare: toate aceste procese sunt executate la nivelul creierului.