| InfinityIsTheLimit a întrebat:

Asistenta medicala generala sau balneofiziokinetoterapie?

6 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Si eu,ma gandesc,sa fac postliceala, la anul dar nu stiu pe care din ele... Oricum pe cea de asistent medical, ai mai multe avantaje.(spitale, cabinete particulare, medici de familie)

| InfinityIsTheLimit explică (pentru OanaG):

Da..si eu ma gandeam initial la asistent medical dar nu stiu..nu sunt atat de tare de inger si mie mi se pare ca sunt mai multe optiuni pe kineto. poti lucra la fel in spitale..clinici private, spa, sali de fitness, eventual iti poti deschide un cabinet, mai poti merge la domiciliu.uff nu reusesc sa ma hotarasc sad

| mixxjim a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

La kineto ai o parte de pregatire teoretica (anatomia) similara cu cea de la generala, deci trebuie sa fii tare de inger happy Poti fi asistenta la un medic de familie, nu neaparat in spital, acolo nu vezi chestii foarte grave care sa te impresioneze foarte mult. La kineto ai nevoie in plus de ceva forta fizica - in maini in special. Nu este deloc usor sa "tragi" de oameni la masaj mergand la ei la domiciliu, stai aplecata foarte mult sau in pozitii nu intotdeauna comode, deci spatele este afectat destul de repede. Ca sa poti merge la domiciliu ideal este sa ai si o masa speciala, asa ca umbli tragand de masa dupa tine, pierzi timp pe drum - deloc usor si convenabil. Ca sa intri la un spa sau la clinici private trebuie sa fii chiar foarte bun, locurile sunt mult mai putine, iar cu deschisul cabinetului nu e deloc asa de usor - iti trebuie ceva bani pentru asta, trebuie sa fii intr-un loc bun, sa ai vad, sa intri pe fir cu un medic sau ceva sa te ajute cu clienti...

| OanaG a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

Daca ma ajuta Dumnezeu, eu cel mai probabil voi merge pe amg, ca ...as avea mai multe oportunitati. Fiecare specializare, are "ofertele " ei. Bafta!

| mixxjim a răspuns:

Generala, sunt mai multe locuri de munca si mai multe optiuni

| pisicutzamik a răspuns:

Asistenta medicala generala se castiga bani frumosiwinking