| NICKSOOO a întrebat:

Asta ce inseamna ca pe 15 primim cartile? Venim pe 15 la scoala?
"Premierul Romaniei Victor Ponta a anuntat in sedinta de Guvern din aceasta dimineata ca inceputul anului scolar a fost amanat pentru data de 17 septembrie.
Precizarea a fost facuta intr-un dialog cu ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, din care a rezultat ca festivitatile legate de noul an scolar vor avea loc in 15 septembrie, iar orele vor incepe la 17 septembrie.
"Ponta - Incepe anul scolar. Doamna ministru, o sa va rog, in timpul sedintei, sa ne spuneti de ce trebuie sa inceapa pe 10, si nu pe 17?
Andronescu - Pe 15 sunt festivitatile.
Ponta - 15 e sambata, nu? Festivitatile, si pe 17 incepe scoala.
Andronescu - Da.
Ponta - Mi se pare cea mai buna idee si e important sa fim pregatiti pentru ceea ce presupune anul scolar"
Pana la aceste precizari, anul scolar ar fi trebuit sa inceapa, potrivit calendarului anuntat de Ministerul Educatiei, la 10 septembrie, cu primul semestru programat pana in 21 decembrie. in perioada 29 octombrie - 4 noiembrie 2012, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar vor fi in vacanta.
Vacanta de iarna va fi in intervalul 22 decembrie - 13 ianuarie.
Semestrul al doilea va incepe la 14 ianuarie si va dura pana in 21 iunie, fiind intrerupt de vacanta de primavara, in perioada 6 aprilie - 21 aprilie."

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine merge sambata la scoala?straight face
Ca eu nu cu siguranta!laughing)
Pana isi dau ei seama ca nimeni nu o sa vina sambata...
Daca vrei carti ar fi bine sa mergi sambata tongue, daca nu, nu.laughing

| cosmin2000 a răspuns:

Buna! Da pe 15 primesc cartile cei care nu le-au primit in anul scolar precedent la sfarsit si pe 15 se face festivitatea de inceput cum se face in fiecare an si luni, 17 venim la orele care ne-au fost zise pe 15.