| elena a întrebat:

ATENTIE! Cetatenii romani, vor intra in Republica Moldova, numai cu vize... Ce parere aveti? Vor intra si toti cetatenii Uniunii Europene tot asa? Cum sunt considerati repatriatii?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Spre asta se tindea inca de cand Voronin a venit la Bucuresti insotit de traducator - din moldoveneste in romaneste... laughing
La un moment dat a existat "Podul de Flori" s-a ales acelasi imn si culori de steag. Deci nu se poate spune ca nu si-au dorit sa fie unire. Dar in Moldova sunt foarte multi rusi, pentru ca asta a fost politica ruseasca - i-a mutat pe romani (moldoveni) aproape de Siberia (bunicul meu a avut fata din prima casatorie mutata cu catel si purcel la Volosilovgrad... Si asa ca ei au patit cei mai multi. Asta s-a intamplat dupa razboiul al doilea mondial... S-a incercat uniformizarea statelor apartinatoare URSS. Foarte multi rusi au fost mutati in locul celor plecati in 7 zari. De aceea acum este foarte greu sa vorbim de unire si de asta voi astazi simtiti ca este o alta tara. In fond a fost aceeasi tara... pe vremuri. Parte din Romania Mare. Eu nu zic sa ne intoarcem acum inapoi. Nu se poate. Totusi sa mergem cu vize... e putin cam mult. Nu pentru mine sau voi care nu avem de ce sa mergem acolo - ci pentru cei din Romania care stau pe langa granita si care au rude dincolo... Sau pur si simplu ca idee. Eu zic ca daca noua ne-a pus viza trebuie sa nu existe discriminare si sa puna vize pentru toti membrii Uniunii Europene.

10 răspunsuri:
| elena explică:

"Aliosa6", de ce ti-ai ales acest nume de rusoaiaca?
Eu cred ca esti un "Alios" oarecare...
Dar de ce sa nu plece toti negrii de la noi din tara, sau cetateni de alta nationalitate?
Mi se pare ca esti, tare limitata geografic si mental...
Este, cred, ca este mai interesant, pentru tine, ziarul "Libertatea", cu fata de la pagina 5...
Mai cititi, mai cititi, istoria Romaniei Mari...
Oare cu cine tineti cu "Mao", sau cu "Tao"?

regis
| regis a răspuns:

Si crezi ca va cere cineva viza? Cine v-a avea de pierdut?
Dragoste cu forta nu se poate, daca s-au invatat sa doarma sub bocanc nu au decat. Si oricum, la nivelul clasei politice de astazi nu se poate intampla nimic deosebit (ma refer la orice forma de unire) atata timp cat marile puteri nu doresc asta, iar daca la un moment dat se va dori nu va mai conta ce vrem noi sau ei. E foarte greu sa se gaseasca vreun Cuza in urmatoarele decenii.

| borsec a răspuns:

Dar cine e dornic sa ajunga in Rep Moldov?
Nu ai ce vedea acolo, este o tara trisa, comunista, de aceea au plecat toti tinerii.
Eu zic sa plece toti moldovenii la ei acasa si sa ne lase in pace, oricum ei nu ne-au considerat si nici nu ne considera frati, nu au recunoscut niciodata ca ei de fapt sunt tot romani.

| Ben. a răspuns:

Din punctul meu de vedere vizele sunt ca sa poata sa mai faca unii niste spagi.cine e destul de motivat o sa intre oricum.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

E o tara ca oricare alta, si au dreptul sa puna ce conditii vor la granita. Nu ma simt legat afectiv de tara aia, de aceea sunt indiferent. La fel cum multi moldoveni sunt fata de noi. Sa fie sanatosi!

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Mihai, s-a facut la un moment dat un sondaj si ei NU doreau unirea cu RO. ca nu mai vor comunism e alta treaba. sa nu ne imabtam cu apa rece. Suntem 2 tari diferite, in primul rand.

| J7anine a răspuns:

Trist. cand unii sufera de pe urma deciziilor altora aflati la putere. exista romani pentru care o parte din familie se afla in Moldova.
oricum, daca voturi s-au falsificat, de ce sa nu puna bete in roate si cu vizele daca se poate?!

| MihaiA a răspuns:

Din punct de vedere politic, este o masura logica pe care au luat-o cei de la Chisinau, pentru ca in acest fel, justifica faptul ca nu lasa cetatenii romani sa intre in R. Moldova.
Regla & Aliosa6 urmariti va rog evenimentele care s-au intamplat acolo, de asemenea, urmariti site-urile www.romanism.net, www.noiigolani.ro www.golanii.ro, www.curaj.net, o sa vedeti ca moldovenii nu spun ca nu sunt romani.
Aseara s-au strigat multe lucruri frumoase in chisinau, de exemplu : Acelasi sange, aceeasi tara, romani am fost cu toti odinioara.
Daca as fi moldovean, poate as fi retinut in a sustine ca sunt roman, noi am prins prea mult " curaj " si avem un aer de superioritate in fata lor, uitand ca si noi am fost sub regim comunist.
PS : Daca Moldova s-ar unii cu Romania, Romania ar devenii mult mai puternica, de ce sunt atatea interese din partea rusilor?

Elena. Din punct de vedere politic si logic, au ales cea mai buna solutie pentru justificarea actiunilor lor. Insa, au comis o grava greseala cand au declarat consulul de acolo persona non grata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Editeaza intrebarea, ca ai pus virgula intre subiect si predicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi nu stiti ca daca timp de sute de ani ti se spune ca "esti moldovean" si ca daca esti instruit din scoala ca "romania este dusman al statului", ajungi sa si crezi asta?! Nu stiti ce manuale de istorie anti-romanesti sunt in Md! Nu stiti cum profesorii de istorie spun "in carte scrie asa, dar de fapt a fost asa:". Este dictatura si revoltele arata cat s-a saturat poporul!
Mirati-va ca nu a murit de tot spiritul pro-romanesc...Rusificarile de sute de ani isi spun cuvantul... Mii de oameni isi doresc unirea, doar ca Ro nu are nevoie de asta acum... Un lucru e cert: alegerile au fost fraudate, jos comunistii!