| sabin89 a întrebat:

Ați avut vreodată ocazia să-i întâlniți pe rudari? Ce știți despre ei? Vorbesc numai românește? Sau știu și limba țigănească?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Toti țigani vorbesc țigănește,dialectale sunt diferite e normală dar limba e indiană, e un dialect continum ca cu limba germană și olandeză e germană, norvergiana,engleza,daca e sa vb de dialect de continum sau limba rusă,ucrainena, belarausa e tot rusă, probabil la piata,ideea e ca am invatat din experienta sabin ca sunt oameni și oameni,sunt țigani mai buni ca români, țiganul ma punea la masa romanul nici apa numi datea, români sunt mai perversi,barvitori, toxici, idioți majoritatea, țigani fiind mereu cu căruța nomazi nici nu ai ce le cere, trebuia guvernul indian sa faca ceva dar și aia sunt corupti deși hinduismul prezice big gang iar varsta universului este de câteva miliarde, ceva wow

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vorbesc românește, cs prost robot

| minrest a răspuns:

Sunt mai multe dialecte ale limbii tiganesti, neinteligibile reciproc, iar rudarii au alta limba, care nu e inrudita cu limba tiganeasca, dar in general vorbesc romaneste.

| minrest a răspuns:

Da, am intalnit in timp ceva rudari, ultimul fiind o fata care vinde obiecte de lemn la Obor, de la care am cumparat ceva acum doua saptamani. Sunt un popor, complet diferit de tigani, care locuiau in padure si prelucrau lemnul. Probabil, pre-indoeuropeni, de unde si culoarea inchisa a pielii.

| semiluna7 a răspuns (pentru minrest):

Rudarii sunt tot tigani. Toti tiganii din Tara Romaneasca si Moldova au fost sclavi 500 de ani detinuti de domnitori, boieri si biserica. Prima atestare a prezentei lor aici e din 1385 fiind daruiti ca sclavi Manastirii Tismana. Motivul pentru care rudarii locuiau in padure e pentru ca au fost lemnari si aurari inca din timpurile sclaviei care a fost abolita in 1856, apoi au ramas segregati in continuare tot acolo. Si-au pierdut limba si traditiile pentru ca erau sedentari si au fost fortati de detinatori sa asimileze in cultura romaneasca, cei ce erau nomazi gen caldararii, pentru ca nu erau atat de mult in proximitatea detinatorilor au reusit sa isi pastreze traditiile si inca isi vorbesc limba.

| minrest a răspuns (pentru semiluna7):

Tiganii robi au fost sedentari pe perioada robiei, si au stat langa conac; tu nu ai citit de loc beletristica romaneasca? Tocmai rudarii erau departe de conac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut ocazia sa întâlnesc. Amandina Dragan spre exemplu. laughing

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Rudarii nu știu decât limba românească, cea țigănească nu o știu, știu și puțină sârbește și cam atât