| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar fi bine sa adoptam modelul de invatamant occidental?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine,bine,cum spui tu.

54 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate aia din bantustane or fi de acord. O tara moderna, civilizata nu poate functiona fara invatamant obligatoriu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci sa vezi ce prosti vor fi in Romania, si daca se desfiinteaza scolile cine o sa i investe pe copii minte creață? Te ai gîndit mult pana ai scris asa o prostie mare? Scoala este importantă fara ea esti un zero, nu o sa stie copii sa scrie sa citeasca, si asa unii dintre ei nu stiu, dar totusi sunt oameni care au facut o facultate oameni intelectuali pe care numai școala i-a facut mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Pai noi suntem tara moderna si civilizata?
intrebarea era serioasa, cred ca esti troll

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai sunt prosti si cu scoala si fara scoala, nu mai bine renuntam la scoala care e un cost inutil si avem acelasi rezultat?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dca esti beat culca te, numai minca rahat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ma asteptam de la tine la o asemenea idee absolut idioata. Ma gandesc ca esti foarte plictisit si lehametisit de ai lansat-o.

| AlexValentinn a răspuns:

Ba da vere, iese ceva bun din ele. Fara scoala cum mai ajung tinerii de acum judecatori, procurori ca sa ii scape pe politicienti de puscarie si sa ii bage pe altii? In spital cine mai lucreaza? Si tot asa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlexValentinn):

Pai aia zic si eu
oricum scoala scoate numai corupti care lucreaza pentru politicieni si inrobesc poporul cinstit platitor de taxe
nu ar fi mai bine fara scoala ca sa se termine cu coruptia?

| Holiday a răspuns:

"...oricum nimic bun nu iese din ele"

Daca in cazul tau s-a intamplat asta, nu trebuie sa generalizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Scoala romaneasca e ca un sac fara fund de tampiti, nu generalizez

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios, mai, o societate industriala sau post-industriala are nevoie de invatamant de masa. Altfel se duce de rapa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Pai oricum s-a dus de rapa de mult

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu n-ai trait catastrofe social-economice, d-aia zici ca s-a dus deja de rapa. Asa cleptocratie cum e, tara functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai uite tu ai terminat o scoala sigur si tot nu stii sa scrii, deci asta confirma teoria mea

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai apa curenta, curent electric si internet. Miliarde de oameni ar vrea sa faca schimb.

| CleanHeart a răspuns:

Sunt de acord cu un sistem nou scolar la fel ca afara.
Sistemul scolar vechi nu ne-a invatat cum sa gestionam banii
Nu ne-a invatat cum sa trecem de problemele emotionale si asa mai departe, mai mult antreneaza memoria.
Cu desfiintarea nu dar cu ceva nou, profesori tineri si o altfel de predare da desi din fericire sunt si profesori batrani de aur dar degeaba se lupta in sistemul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Pai nu datorita scolii romanesti le am, ca daca stateam in baza ei inca eram in comuna primitiva si ne organizam in obsti satesti

| Curious2 a răspuns:

Pai, cum e invatamantul Occidental?
Ce inseamna invatamantul Occidental?
Invatamentul din America Latina nu e bun?
Invatamantul rusesc nu e bun?
De ce sa nu adoptam invatamantul Indian?

| sabin89 a răspuns:

Vrem-nu vrem, acolo vom ajunge. Cât crezi că vom mai putea înota contra valului?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Modelul Singapore.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie îmi miroase a ritual de împerechere aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg gluma

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se pare că ai modificat întrebarea, acum mi-a apărut editată. Prima era legată de cineva. Ştii tu cine.
În fine, cred că până la urmă creierul meu face legături prea ciudate la ora asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-am modificat nimic, ai un creier care nu functioneaza corect, uite ce a raspuns curios acum 5 ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi pentru fundă, dar puteai s-o păstrezi că ştiu ce mult înseamnă pentru tine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am dat din greseala, voiam sa mi-o dau mie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oricum nu puteai.Şi eu am vrut o dată să fac asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Puteam

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine,mă,specialule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te ofticu