| leeya a întrebat:

Atunci când afli intervalele de monotonie ale unei funcții, de unde știu când să iau interval deschis și când închis?

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Dacă îmi amintesc bine, capătul cu infinit va fi tot timpul deschis. Apoi, când e un număr, ori pui ambele deschise, ori unul închis și unul deschis (nu contează care). Închis înseamnă că va conține numărul, deschis înseamnă că nu îl conține. Nu poți pune ambele închise, pentru ca nu poate conține numărul de doua ori.

Poate te ajuta:

https://brainly.ro/tema/978074