| RaVuL a întrebat:

Având în vedere că mâine este simularea la română la clasa a XI-a, am o întrebare. Cum demonstrez că un text este de factură romantică de exemplu?

Răspuns Câştigător
| VirusS97 a răspuns:

Http://literaturaromana.g0.ro/article/romantismul-45-1.html
No aici ai tăt ce vrei, în detalii mici. Oricum trebuie să ai tu o definiţie pe acolo strictă. În fine poţi detalia cât vrei. DACĂ, acele caracteristici se găsesc în text atunci e de factură romatică. Şi spui acolo de ex: este romantic pentru că întălnim secvenţe/expresii/etc, de genul.
Baftă mare!

2 răspunsuri:
| ijuuuuuuu a răspuns:

Poți demonstra scriind trăsăturile facturii romantice. Caută-le pe net, sau poate v-a dat doamna profesoară.