| anonim_4396 a întrebat:

Azi am primit un 4 la istorie(e cam din vina mea).Fix la materia care mă descurcam cel mai bine (am 3 de 10 la istorie).Ei bine, am 4 în carnet și nu știu ce vor spune ai mei. Întrebările mele sunt:
1.Mai am vreo șansă pentru media 9 sau 10?
2. Dacă iau 9.50 la o materie, iese media 10?
3.Cum se calculează media?
4.Ce aș putea face cu privire la ai mei?

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cu notele actuale vei avea media 9, din calcul rezulta 8, 50 si se rotunjeste in favoarea ta la 9. Nu mai ai sansa la media 10, ar trebui sa mai ai inca 8 note de 10 si nu cred ca este posibil.
2.Da, media semestriala se rotunjeste in favoarea elevului cu pana la 0, 50.
3.a) La materiile fara teza se aduna toate notele si rezultatul se imparte la numarul lor.
b)La materiile cu teza se aduna toate notele (fara nota din teza), suma se imparte la numarul acestora, rezultatul impartirii se inmulteste cu 3, la rezultatul inmultirii se aduna nota din teza si suma se imparte la 4.
4.Sa le spui adevarul si ca a fost un accident care n-o sa se mai repete. De altfel media 9 este o medie foarte buna si n-are de ce sa-ti fie rusine si nici sa te intereseze prea mult.

| danbnz a răspuns:

1 nu
2 nu
3 intreba-ti profesorul
4 asuma-ti

| anonimg a răspuns:

De aceea este bine ca oridecate ori avem un succes, sa nu ni-l atribuim noua, ci sa multumim cerului. In felul acesta se va pastra un echilibru si fata de alti colegi care atunci cand tu ai luat 10 ei poate ca au luat 4.
Cand intr-un fel sau altul suntem binecuvantati, sa nu-i uitam pe ceilalti.
Daca te vei ruga la Dumnezeu, parintii tai vor putea sa nu stie niciodata de acest 4 al tau.

| Celcestietot a răspuns:

Oricum, nu mai stiu sigur daca se rotunjeste media la voi in primul semestru, mai bine intreaba un profesor ca el ar trebui sa stie mai binewinking.

| Celcestietot a răspuns:

Cu privire la ai tai nu ar trebui sa faci nimic. Daca sunt credinciosi, isi vor da seama ca oricine greseste si ca nu este perfect ca Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns:

Media se calculeaza impartind notele pe care le deti, la cate sunt ca si numar :

Ex : a+b+c=x; x/3=mersi sau a+b+c+d=x; x/4=mersi

mersi=media semestriala

| aXy99 a răspuns:

9 poate sa iti iasa, 10 e aproape imposibil.
Dar e bun si 9-le, asta e, se mai intampla. Media conteaza, nu notele individuale.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai 11 note de zece si un 4 atunci iti iese media 9.5 big grin
si, da 9.5 se rotunjeste la 10

fata de ai tai, tu stii cel mai bine cum sa iei, eu le-as spune ca daca ma cearta prea tare ma apuc sa invat sa cant "mamelor din lumea intreaga, nu lasati copii pe strada" si m-as apuca de cersit, daca nu fac fata la scoala big grin

| 1231242 a răspuns (pentru Bizon95):

Ei bine, problema este a părinților, ia părinții trebuie să înțeleagă că nu toți copiii trebuie să aibă doar 9 și 10, dar mă rog.

| Bizon95 a răspuns (pentru 1231242):

DA
totusi trebuie sa iti spun 2 lucruri:
1. greseala nu e ca nu inteleg, greseala TAMPITA e ca pun presiune continua, iar copii traiesc in stres (cel putin)
2. din ce am scris eu se subantelege ce ai spus tu, adica, daca tot nu pot lua 9 si 10, sa arat entuziasm catre o alta cariera, cum ar fi cersitul, sunt "SIGUR" ca orice parinte "saliveaza" la ideea, ca, copilul lui sa ajunga cersetor big grinbig grinbig grinbig grin

| ywar a răspuns:

Eh, lasa nu fii suparat! Si CFR Cluj s-a vazut campioana si a pierdut niste jocuri, asa ca! daca esti pe primul loc si joci cu ultima clasata poti sa mananci bataie. happy

| Raducons a răspuns:

Profesorul ala e un mare tampit, sa dea 4 dupa ce ai trei de 10, Asa faceau si cand eram eu elev, daca faceam galagie dadea o lucrare de control si luam toti note mici si asa rezolva ea problema si neputinta ei pentru ca nu stia sa se impuna la clasa

| 1231242 a răspuns:

Am luat odata un 1, un 2 și un 3 în aceeași zi, nu mi-a păsat, îți recomand să nu îți pese.

| Osneros a răspuns:

1. Te-ai gândit să-ți calculezi media și să vezi cât iese? Încearcă.

2. Da.

3. Cum ai ajuns până în clasa a 5-a?

| anonim_4396 explică (pentru Osneros):

Am calculat, iese 4, că 34 împărțit la 4 e 4

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nou, cum ai ajuns până în clasa a 5-a, dacă nu-ți dai seama că 34 / 4 n-are cum să fie mai mic de 8?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, rezultatul acestei impartiri ar fi 8, 5, deci media 9.

| anonim_4396 explică (pentru Osneros):

Acum mi-am dat seama

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Și dacă iau în semestrul al 2-lea media 10, media generală cât iese? Dacă iese 9, 50, mă mai ascultă profu sau?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca pe primul ai 9 si pe al doilea 10, media generala va iesi 9, 50, iar proful nu te va mai asculta, deoarece 10 este media maxima a acelui semestru.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Yeyyy happy

| DoctorulManhattan a răspuns:

Invata pentru tine, nu pentru note. Doar pentru ca primesti un 1, 2, 3, 4 nu e sfarsitul lumii si parintii tai ar trebui sa stie asta

| anonim_4396 explică (pentru DoctorulManhattan):

Știu,dar nu-mi place să fiu bătaie de jpc și să mă certe ai mei