| codrincodrin a întrebat:

Biserica reprezinta autoritate in spatiul public sau privat? Ce imi puteti spune despre autoritatea bisericii?

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

Teoretic, biserica nu are nici o autoritate, atat in spatiul privat cat si in cel public, intrucat Romania este un stat laic ( nu exista religie de stat ) - insa, asta doar teoretic, repet.
Practic, biserica tot timpul s-a bagat si se baga in institutiile publice : religia obligatorie in scoli, interzicerea avorturilor pe perioada sarbatorilor crestine etc., dar si in reglementarea unor legi si a vietii private a indivizilor : legalizarea prostitutiei, legalizarea casatoriilor intre persoanele de acelasi sex...
Deci, e o harababura totala!

4 răspunsuri:
| Paul_Bloj_1999 a răspuns:

Biserica reprezinta autoritate in spatiu privathappy Autoritatea in spatiul public sunt institutile ex: spital, politie etc., iar autoritatea in spatiul privat este familia ex: parintii, bunicii, stramosiihappy Sper ca ti-a fost de ajutorbig grin

| Paul_Bloj_1999 a răspuns (pentru Paul_Bloj_1999):

In spatiul public scuzehappy

| codrincodrin explică (pentru Paul_Bloj_1999):

Si as vrea argumente ca reprezinta autoritate in spatiul public.

| Paul_Bloj_1999 a răspuns (pentru codrincodrin):

Pai reprezinta o institutie, de asta este in spatiul publichappy