| Llowlight2023 a întrebat:

BN TPU hey întrebare e retorica infoativa dc mă rog daca noi eram daci +români tara se NUMEȘTE Romania și nu Dacia? Dc?

Răspuns Câştigător
| besche a răspuns:

Țara noastră ar fi trebuit, după Unirea de la 1859, să se numească Dacia şi nu România. Însă, din nefericire, prin actul Unirii de la 1859 dispare din uzul curent numirea Dacia, fiind adoptată aceea de „Principatele Române" și, mai târziu, în 1862, aceea de România.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Numele Dacia e gata luat

| relian a răspuns:

Conteaza ce nume ai, sau conteaza ce fel de om esti? Pe unia vad ii doare f mult un simplu nume, nu vad cei atita gargara, ce nume ar avea cineva, sau ce nume ar fi trebuie o tara sa aiba.

Poti sa te numeste Hercule, daca tu esti slab si prapadit, numele nu-ti da putere laughing nu-ti da de mincare.

Tara se numeste Romania pentru ca unia pe vremea aia, so gindit ca mai bine da un nume de asta cum am aratat mai sus gen Hercule wow Hercule, pai asa mai zic si eu laughing asa ca au zis sa ne legam de ceva care inainte a fost mare, care a fost puternic, asa ca au numit tara dupa fostul imperiu roman de rasarit, care se numea Romania, numele ala nu mai era luat de nimeni, asa ca l-am luat noi, pentru ca asa au gasit cai bun, cei care au format tara asta.

Se gindeau, putem sa numim Dacia, sau putem numi Romania. Daca numim Dacia, stiu toti ca dacii au fost batuti, au fost luati de Roma, deci suna cam naspa sa ne numim dupa o tara care a pierdut, asa ca au ales sa o numeasca Romania, pentru ca imperiu ala a cazut ultimul, a fost infloritor, puternic mult timp, lumea stia despre cei vorba.

Numela asta de imperiu roman de rasarit, sau imperiu bizantin, nu te gindi ca asa se numea pe atunci, nu stia nimeni de numele asta, s-a dat denumirea asta incoa recent prin cartile de istorie, lumea stia de Romania partea aia a fostului imperiu Roman.

Cum am spus nu conteaza cum te numesti, conteaza cine esti, ce faci, cit faci si cum faci. Poti sa nu ai nici un nume laughing bani sa ai

| Llowlight2023 explică (pentru relian):

ULTIMUL IMPERIUL care a căzut a fost clel RUS și apoi cel OTOMAN

| relian a răspuns (pentru Llowlight2023):

Nu ma refeream la imperii ci la ala roman, care a fost impartit in mai multe bucati pentru a fi mai bine administrat, ori ce s-a facut atunci. Iara ultima bucata ramasa a fost ala ce am zis eu. Poate nu ma exprimai eu bine.

| Llowlight2023 explică (pentru relian):

A scuze laughing laughing big grin nu am înțeles eu