| Georgianaaaaaaaa1812 a întrebat:

Aș dori să mă lămuriți si pe mine cu analiza morfo-sintactica. Am la cunoștința Semnificația, dar in momentul în care trebuie să analizez separat, e putin complicat deoarece nu la toate e același tip de analiză. Nu la toate se analizează aceeași chestie. laughing cineva?

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Partile de vorbire au categorii gramaticale specifice.Pe acestea trebuie sa le mentionezi la analiza morfologica.La analiza sintactica se precizeaza functia pe care o are cuvantul in propozitie.

| corolav a răspuns:

Analiză morfo - sintactică înseamnă analiză sintactică și morfologică a unui cuvînt dintr-o propoziție.
La analiza sintactică trebuie să ai în vedere cele patru părți de propoziție care pot exista: subiect, predicat, atribut și complement. Dar, nu numai atît. Ce anume alte calități are acel subiect (vezi subiectul în manual); la fel predicatul ( cîte feluri de predicat pot exista); cîte feluri de atribut pot exista; cîte feluri de complement pot exista.
Nu e suficient despre un anume cuvînt să spui că e complement. El poate fi: direct, indirect sau circumstanțial.
Și tot așa despre fiecare cuvînt în parte.
Pînă aici am vorbit de analiză sintactică.
Dar, fiecare parte de propoziție este exprimată printr-o anumită parte de vorbire. Și de aici intrăm în analiza morfologică.
Adică, să explicităm, referitor la acel cuvînt analizat, cărei părți de vorbire îi aparține ( substantiv, verb, adjectiv, numeral, pronume articol ( cele flexibile) și prepoziție, conjuncție, adverb, interjecție ( cele neflexibile).
Și atunci, cînd faci analiza unui cuvînt, să zicem „au plecat" vom spune că : este un predicat verbal ( deci sintactic), exprimat prin: verb tranzitiv, de conjugarea I-a( a pleca), modul indicativ, timpul perfect compus, persoana a III-a, nr. plural( deci morfologic).
Și mergi mai departe, la alt cuvînt din propoziție, pînă le epuizezi pe toate.
Trebuie avut în vedere că, din punct de vedere sintactic, există și o sintaxă a frazei, prin care se analizează felurile tuturor propozițiilor care alcătuiesc o frază ( cea indicată spre a fi analizată).
Asta e totul!
Să ai sănătate!

| raluk27 a răspuns:

Substantiv- comun/propriu, fel (simplu/compus), gen, numar, caz, functie sintactica, articulat/nearticulat.
Verb- fel (predicativ/copulativ/auxiliar), tranzitiv/intranzitiv, mod, timp, persoana, numar, conjugare, diateza, functie sintactica.
Adjectiv- simplu/pronominal/verbal, fel (simplu/compus), variabil/invariabil, gen, numar, caz, functie sintactica.
Adverb- fel(pozitiv/comparativ/superlativ absolut/superlativ relativ), caz, functie sintactica
Pronume- fel (personal/relativ/reflexiv/posesiv/de politete/de intarire/demonstativ/interogativ/negativ/nehotarat), persoana, numar, caz, functie sintactica.
Numeralul- fel (cardinal/ordinal/de identificare/colectiv/multiplicativ/distributiv/adverbial/fractional), numar, caz, functie sintactica.
Asta e analiza morfo- sintactica. Adica incepi cu partea de vorbire (exemplu: Eleva merge la scoala. eleva- substantiv comun simplu, gen feminin, numar singular, caz N, functia sintactica de subiect, articulat cu articolul hotarat enclitic -a)

In cazul analizei sintactico morfologice, incepi cu partea de propozitie. (Eleva- subiect, exprimat prin substantiv comun simplu, gen feminin, numar etc)