| HisNemesis a întrebat:

Bună.A fost cineva vreodată într-o tabără studențească? Am citit că poți beneficia (după locuri)de aceasta gratis dacă faci o cerere...asta se depune la început odată cu cererea de înscriere sau mai încolo sau cum? laughingAlso, cum vi s-a părut tabăra în care ați fost, a meritat?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Taberele vin de la minister deci nu difera de la universitate la universitate, tot studentii merg in aceleasi locuri.

La finalul anului universitar depui o cerere si be baza medilor si a altor puncataje acordate de universitati pe diferite criterii (cazuri sociale, voluntariat etc) se va decide daca mergi sau nu in tabara. Poti opta pentru mae sau munte si in ordinea punctajelor de obicei studentii isi aleg unde merg si in ce serie (nu au loc sa mergeti toti o data).

Conditiile nu sunt grozave dar sunt ok si e o alternativa foarte buna daca nu iti permiti sa mergi la mare/munte. Regulamentele se gasesc pe siteurile universitatilor deci cauta acolo sau ia legatura cu studentii reprezentanti din facultatea ta.

| sierra1 a răspuns:

Da, mai sunt astfel de tabere. Nu toți solicitanții primesc!
Fă dovada că ești cel mai potrivit (CV, acțiuni comunitare, concursuri, alte rezultate deosebite). Concluzie: merită dar zbaterea e mare.

| Ether a răspuns:

Difera de la University la university, but poti sa te go la secretariat and ask pentru mai multe info. Also, cand o sa ai de facut o lucrare de seminar intri pe TPU sa intrebi cum sa o faci? Aceste tabere sunt nice daca esti o persoana sociabila. Sa nu te astepti la cazare buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ether):

Vezi ca ai putina engleza pe la coltul gurii

| Ether a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca inteligenta ti-a plecat la plecare daca nu se vede de ce am pus cuvinte in engleza.

| Danielachan a răspuns:

Doar dupa dobandirea statutului de student poti sa beneficiezi de un loc in tabara