| tudor1427 a întrebat:

Buna, acum cu situatia online mi s-au adunat niste absente, cred ca am vreo 11-12, n-au vorbit inca nici parintii, nici eu cu diriginta sa vada daca poate motiva vreuna sunt curios daca merg in semestrul 2 cu media la purtare scazuta la 9, si cum mergem inapoi fizic la scoala din al 2-lea semestru o sa am 10 bineinteles, o sa ma afecteze asa de tare media la purtare cum tot zic profesorii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media 9 la purtare pe un semestru nu te afecteaza prea mult, poti avea media anuala 9, 50, daca nu mai faci absente nemotivate sau nu esti pedepsit disciplinar.

| Floridori a răspuns:

Nu te afecteaza.Profesorii au o forma bizara de a "educa" prin frica, cel putin la noi.Media la purtare pe tot anul scolar trebuie sa fie 6(nu5 ca in cazul celorlalte materii) ca sa nu ai probleme.Sau cel putin asa era cand eram eu la scoala happy si a cam trecut ceva timp de atunci.Si din cate stiu eu, chiar daca media generarala este foarte buna, nu mai esti eligibil pentru premiu la sfarsitul anului doar pentru ca ai avut nota la purtare scazuta.Desigur ca poate influeta putin media generala dar nu cred ca asta este un capat de tara.Insa te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii tai.Ei te pot ajuta sa motivezi absentele chiar si in lipsa unei scutiri medicale.Nu e greu.Fac o cerere prin care explica de ce nu ai fost prezent(sa online in cazul tau) si gata.Motivele pot fi multe:ai avut programare la medic, nu ai avut conexiune la internet, s-a luat energia electrica pentru cateva ore etc.Deci cea mai simpla e varianta asta.Sau sa inteleg ca parintii tai nu au idee ca tu nu ai fost prezent si iti e teama sa le spui?

| tudor1427 explică (pentru Floridori):

Sa fiu sincer, imi este putina frica sa le spun, n-am mai avut o asemenea situatie pana acum, frica asta mai mult vine de la faptul ca mereu ni s-a spus ca daca nu ai media 10 la purtare nu intri la liceu etc.

| Floridori a răspuns (pentru tudor1427):

Nu stiu cine a spus asta dar nu este adevarat.Asta ar insemna sa ai media 10 si la celelalte materii daca vrei sa intri la liceu.Tu pari un baiat istet, coerent, scrii corect deci sunt sigura ca te descurci la scoala.Se mai intampla sa avem scapari si sa mai facem cateva nefacute dar important este sa nu le repetam la nesfarsit.
Ca sa fiu si eu sincera, am terminat clasa a VIII-a in 2004 laughing deci cam de multisor si am avut in clasa a VI-a un incident destul de neplacut in urma caruia mi s-a scazut nota la purtare la 4 pe primul semestru.Soc si groaza pentru ca eram olimpica la mai multe materii, deci la fel au incercat sa ma sperie si pe mine atunci; ca voi ramane repetenta, ca nu voi intra la liceu, ca ma vor exmatricula, ca nu voi lua premiu anul acela(aceasta din urma chiar s-a adeverit).Pe al doilea semestru am avut 10 si s-a putut incheia media minima pentru a nu exista probleme.Desigur ca in cazul meu,nu absentele au fost de vina ci alte circumstante,dar ideea este ca ulterior, atat notele pe care le-am luat la Evaluarea Nationala cat si mediile din anii scolari V-VIII(ca asa se calcula atunci, nu mai stiu acum), au fost suficiente incat sa pot intra la cel mai bun liceu din oras.
Asta ti-am povestit-o nu pentru a te incuraja sa faci traznai ci pentru a-ti explica ca este important sa facem ceea ce e corect si bine pentru noi insine si sa ne redresam chiar daca la un moment dat am mai dat cu batul in balta.
Daca parintii tai sunt mai severi, inteleg ca poate nu doresti sa discuti cu ei, dar cred ca merita cateva minute sau ore de dojeneala daca ti se vor motiva absentele.Pana la urma, nu are rost sa astepti sa ti se scada nota la purtare pentru ca sunt convinsa ca esti bun la invatatura si nu merita ca acea nota sa te traga in jos nici macar cu o sutime.
Deci nu iti face griji ca nu intri la liceu pentru ca dracul nu este chiar asa de negru, dar explica-i unuia dintre parinti, cu care crezi tu ca poti comunica mai bine ce s-a intamplat si incearca sa fii cat mai corect de acum inainte pentru ca tu esti singurul care se va beneficia de aceste lucruri in viitor si daca demonstrezi dezinteres fata de educatie nu faci altceva decat sa iti furi caciula singur.
Daca mai ai alte nedumeriri sau intrebari si simti ca vrei sa te lamuresti, iti voi raspunde cu mare drag atat aici cat si in privat, daca preferi.