| Valysx a întrebat:

Buna!
Acum sunt cu caietul in fata, ca maine ma asculta la geografie ca am un 3 la un test, am citit de foarte multe ori 20 de ori am citit toata lectia, si tot nu tin nimic minte, credeti-ma!
Nu stiu ce sa mai ma fac, nu mai suport, cand vad ca imi invat si nu stiu nimic...
De ex si la testul la care am luat 3, toata ziua mi-am invatat si tot nu am stiut nimic la test, astept raspunsuri va rog din inima, astazi!
Ca maine ma asculta la geografie, Va rog!

Răspuns Câştigător
| Freaky a răspuns:

Inseamna ca esti tare stresat, Geografia asa iti da batai de cap laughing de ce? e un obiect atat de frumos :X incearca sa te concentrezi, eventual( eu asa fac dar nu'i sanatos) iti pui niste casti in ureche cu o melodie linistiroare, dar o dai foarte incet, ca si cum ar fi pe fundal. sau iesi pe balcon si invata, simte aerul curat thinking

16 răspunsuri:
| QuadruplePersonality a răspuns:

Va asculta in fata la tabla? Sau in banca, nu conteaza, dar va lasa sa aveti un atlas in fata?
Intreb, caci, din experienta stiu ca invat mai usor cu un atlas, stiu unde sunt pozitionate, si asa imi vin automat in cap detalii despre zona sau oras sau ce mai e.
Daca acum inveti despre resurse, populatie, religie si ce mai e, nu te mai poti ajuta de atlas. Singurul lucru pe care poti sa il faci e sa inveti toate datele ca pe o poezie. Stiu ca se spune ca trebuie sa inveti cu logica, adica sa intelegi, dar la geografie nu inteleg nimic "logic", si cred ca si tu esti in aceeasi situatie.

Deci incearca sa "tocesti", eu asa fac la geograie, istorie, fizica si chimie, ca la astea nu pot sa invat nimic din moment ce nu inteleg.

Mult succes maine happy

| QuadruplePersonality a răspuns:

Inseamna ca suntem cam pe la aceleasi lectii happy
Mie imi place la harta, exersez acasa pe atlas si la scoala vad imediat informatia de care am nevoie big grin

| QuadruplePersonality a răspuns:

Trebuie :-

| Zzzo a răspuns:

Ingeraca sa asculti putina muzica atunci cand inveti dar data al volum mic si nu stiu sigur sa explic, dar zice ca ajuta...

| liviubat a răspuns:

Frate mai scoate pc-ul din priza ca el iti capteaza toata atentia. Te gandesti la cs, la fifa, la fatul ca ti-au grescut dovlecii pe farm ville si tot asa...normal ca nu iti sta mintea la invatat. Incearca sa te gandesti mai mult la ceea ce inveti ca geografia e o materie frumoasa si deloc grea. Nu mai fii stresat ca maine nu e sfarsitul lumii, incearca sa inveti pentru tine, sa te poti lauda cu ceea ce stii la geo, chiar daca e putin. Incearca sa vizualizezi ceea ce inveti, sa te mai uiti la harti...

| stefycrazygirl a răspuns:

Poti sa citesti de cate ori vrei tu, daca nu esti atent/a degeaba. Daca nu poti invata de pe caiet, fa un tabel cu lectiile, subliniaza cu rosu ce e mai important, nu te gandi la alte prostii. Daca esti atent/a cateva minute, poti face ce vrei dupa aceea. Fa-ti o schema sau invata cu cineva(prietena, parinti etc.)Cel mai important e sa fii atent. Bafta!

| mateivali98 a răspuns:

Incearca cum fac eu:Citeste un paragraf, un alineat o idee de mai multe ori si apoi repeta fraza fara sa te ajuti de carte.
Fa asa la fiecare paragraf citesti de 20 de ori lectia daca trebuie si apoi cred ca e gata.
Au asa fac si si am luat 9. 96 media generala anul trecut.
Acum nu stiu.

| FeelingFine a răspuns:

Pai daca nu retii, asta inseamna ca nu te-ai straduit destul =)

| Valysx explică:

Nu imi apare nimic Bella!

| Valysx explică:

Multumesc, da nu ca din contra imi place foarte mult goegrafia.love struck.

| Valysx explică:

@dualpersonality Iesim la tabla si la tabla ii harta fizica a romaniei.
si asa de mic scrie si nici nu vad...
si asa de multe sunt pe harta aia ca deja ma doare capu!

| Valysx explică:

Sunt in clasa a 8 fac despre Romania @dualpersonality

| Valysx explică:

@dualpersonality Profa m-a intrebat din 3 lecti.
Bine ca am satat atat sa imi invat.
Si am luat un 4 si mai am un 3, dar nu imi mai invat!

| Valysx explică:

@dualpersonality Da!
Am dat si teza mierucrea trecuta, si nu am stiut nimic la teza.
Si avem un punct din officiu, si eu am facut doar un ex deci clar 2 sau 3 iau in teza!winking.

| BellaSmilee a răspuns:

Succes si invata ideeile prinicipale, eu te-as ajuta doar ca eu nu stiu ce ai de invatat, oricum BAFTA!>big grin

| BellaSmilee a răspuns:

Singurul lucru cu care te pot ajuta, eu este doar SUCCES!, poate ca ar trebuie sa inveti doar ideeile principale si cand inveti sa te gandesti la lectie, nu la altceva, eu te-as ajuta doar ca nu stiu ce trebuie sa inveti, oricum, BAFTA MULTA!:d