| friptuleakviktor a întrebat:

Buna,am 15 ani si dupa ce o sa termin clasa 9-a as dori sa dau la un colegiu de muzica ori din chisinau Stefan Neaga,sau Iasi Octav Bancila, problema este ca nu stiu unde sa dau, in Romania toti spun ca sunt mai multe oportunitati ca sistemul de invatamint este mai bun, dar si ca bursa este de 40 % mai mica decat trebuie si ca fac smecherii si chiar daca o sa stau la camin viata va fi scumpa acolo, da in chisinau ma tem ca nu o sa am un viitor atit de bun ajutor va rog, multumesc P.S sunt din MD

4 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Prietene, daca esti bun, in domeniul asta nu prea conteaza cat scoala ai sau unde.

| ubox7007 a răspuns:

Fain Moldova, eu sunt din Sibiu, Romania si nu am de gand sa ma duc altundeva. Fa fara grija colegiul din Moldova si daca vi in Romania dai un test de vreo pagina, diferenta pentru cestio ce calificare, e mult mai convenabil asa, decat sa faci direct in Ro. Si apoi poti sa vi in Ro, acuma na nu stiu cum stau chestilea alea cu recunoasterea europeana a studiilor, in Ro este recunoscut la nivel european, in MD nu. Da daca dai testul ala ca sa demonstrezi ca sti, cred ca de asemenea primesti recunoasterea studiilor in UE, dar nu ca e mai calitate in Ro, ci doar ca Ro face parte din Uniunea Europeana. Oricum daca ceea ce a promis actualul presedinte al Ro, ar cam trebui sa ne unim si atuncea nu ar mai contawinking, eu unul sunt pro unire. Dar na, diferenta mare nu e, fa fara grija in Chisinau, unde este acasa, unde nu platesti chirie si dai tot ce ai mai bun din tine, asta face mai mult ca orice (dar nu da la aia care te fura de cunostinta si o insusesc, nici la droguri, acolo nu, dar la profesie, daca iti place, dai bine).

| Zacase a răspuns:

Prietene, daca Republica Moldova, Fuego a fost declarat artist national, chiar n-ai nicio treaba, poti canta si la subtioara ca tot reusesti in viata laughing

| DespreHostel a răspuns:

Gandeste la ce mai bine pentru tine, pentru ca acuma exista internetul youtube-ul si oportunitatile sunt cele care ti le faci tu.