| Mihaela2729 a întrebat:

Buna! Am 2 note la romana pe semestrul asta. Sunt clasa a 11 a si am 3 ore de romana pe saptamana. Nu e genul de profesoara care sa puna note de la ea fara sa ma asculte. Are voie sa nu mi incheie situatia? Ca saptamana viitoare nu cred ca pot sa ajung la scoala si in prima saptamana din iunie nu se mai face deloc romana.
Help plss

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie, in acest an scolar sunt obligatorii doar 2 note plus teza, conform art.107, alin.(4^1) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 107.
(4^1) În anul şcolar 2021-2022, prin derogare de la prevederile alin. (4), numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, va fi de minimum două, indiferent de numărul de ore alocat disciplinei prin planurile-cadru."

| UltraSoundSound a răspuns:

Teoretic te poate incheia si cu 2 note, asta e minimul.