| aleedy44 a întrebat:

am ales sa merg la stiinte sociale (clasa a 9a) si as vrea sa stiu la ce trebuie sa dau teza.
Chiar e necesar teza la limba straina?

Dau funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Ştiinţe sociale" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Stiinte socio-umane (Logica la clasa a IX-a, Psihologie - clasa a X-a, Economie sau Sociologie - clasa a XI-a, Filosofie - clasa a XII-a si a XIII-a)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

DA, teza la limbă străină este OBLIGATORIE!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| TheUnikBiby a răspuns:

Eu sunt a 11-a pe filologie, dar cele doua profile se aseamana. Tu vei da teza la romana, prima limba straina studiata (presupun ca engleza), logica si istorie/geografie. happy

| saturday10 a răspuns (pentru TheUnikBiby):

Daca esti la filologie, cam cum e materia? Se invata foarte bine limba romana? La ce se da teza? Matematica/fizica/chimia sunt mai usoare? Mersi.

| bursuc001 a răspuns (pentru saturday10):

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Filologie" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Limba latina (la seral si frecventa redusa la clasa a XIII-a se sustine la Stiinte socio-umane)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune.