| myelys a întrebat:

Am de citit pentru scoala povesti, basme etc. unde apar si "cai nazdravani". Imi puteti recomanda si mie cateva va rog frumos?

Funda!

Răspuns Câştigător
| MayanMistica a răspuns:

Petre Ispirescu
-Greuceanu
-Praslea cel voinic si merele de aur
-Piparus cel voinic
Mai toate basmele lui Ispirescu contin calul cel nazdravan ca personaj principal. Daca ai nevoie de ajutor uite adresa mea de e-mail: beetjechique@yahoo.com.
S-a intamplat ca la bacalaureat mi-a picat basmul romanesc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite, aici găsești povestite unele dintre aceste basme, la care poți adăuga Făt Frumos din lacrimă, de Mihai Eminescu http://lecturirecenzate.ro/

| MayanMistica a răspuns:

Multumesc nu doar pentru funda dar si pentru increderea cu care ai tratat mesajul meu. Sper ca te-a ajutat.

| mira26 a răspuns:

Harap-Alb de Ion Creanga.

| myelys explică:

Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre. Au fost foarte folositoare.

| Bughy84 a răspuns:

Iti recomand eu sa citesti aceste descrieri despre personaje din desene animate (http://www.personaje.jocurion.info/) Sunt foarte tari