| Aly_3645 a întrebat:

Am de facut o tema la istorie cu titlul:"Rolul femeii in Primul Razboi Mondial"si am cautat pe google dar nu am gasit...am scris ceva dar mai am nevoie...stie cineva cam ce ar fi de spus?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Aici ai o intrega pagina despre rolul femeilor in Primul Razboi Mondial, numai ca este in engleza. Sper sa intelegi, totusi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Women's_roles_in_the_World_Wars

| bogdan74688 a răspuns:

Din cate stiu, in razboaiele mondiale, s-a impus o masura ( numai stiu cum se chema ), iar femeile luau locul barbatilor in intreaga societate, in timp ce acestia plecau pe front la lupta. Ele aveau grija de casa, munceau in fabrici ( fabrici care indiferent de profilul lor, au devenit fabrici de armament sau de echipamente militare ), femeile fiind "in spatele lor", si suplinindu-i cu munitie, mancare, si toate cele necesare.
Erau si ele pe frontul de lupta, dar doar in corturile destinate ranitilor, lucrand ca infirmiere ori asistente medicale. Sper ca nu gresesc, dar eu asa tin minte. Bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu cred ca femeile aveau rolul sa ingrijeasca copii acasa sa faca haine pentru soldati iar alte femei era ca un fel de asistente medicale care ingrijeau ranitiihappy