| Ceriik a întrebat:

Am de facut pentru la romana o rubrica Sa scriem Corect! Spuneti-mi si mie niste greseli gramaticale des intalnite si nu prea usoare.

Răspuns Câştigător
| NuDauFunda a răspuns:

1) majoritatea oamenilor nu stiu sa foloseasca corect acuzativul. "Ciorba care am mancat-o" (gresit), in loc de "Ciorba pe care am mancat-o" (corect).
2) Lumea nu stie ca 'datorita' implica ceva pozitiv, in timp ce 'din cauza' ceva negativ; si le folosesc cum se nimeresc.
3) Multi scriu 'nostri', 'vostri' cu 2 'i' (si nu 'cu 2 DE i', cum spun multi si e gresit), desi intotdeauna se scrie cu unul singur.
4) Multi n-au habar cand un substantiv ca 'membri' se scrie cu un i si cand cu 2 de i. Cand e articulat e 'membrii comisiei', cand nu e articulat e 'membri ai comisiei'. Aici secretul e sa inlocuiesti subst cu altul mai usor, gen oameni (oamenii comisiei, oameni ai comisiei)
5) forma 'is' (in loc de sunt) e un regionalism, dar nu e permisa in limbajul scris!
6) Corect e 'acelasi om' si nu 'acelasi om'.
7) Vezi scrierea corecta a numerelor de la 11 la 20.
8) Corect e 'oamenii carora le-am dat' nu 'oamenii care le-am dat'.
9) nefolosirea virgulei; folosirea virgulei intre subiect si predicat.
10) o problema mai delicata e numarul de 'i' folosit la diverse moduri ale verbului; ex corect e 'sa fii', si nu 'sa fi'; 'as fi' si nu 'as fii'; aici e mai complexa treaba, ca sunt exceptii;
11) sigur, poate cea mai grava e nefolosirea corespunzatoare a cratimei.

Astea mi-au venit pe loc, dar mai sunt. Poti gasi si pe net cred.

2 răspunsuri:
| All3xutzaa a răspuns:

De exemplu:
1. Oamenii incurca cuvinte gen:
Oral-o chestiune vorbita cu Orar-Un program
Original-ceva care nu are seaman cu Originar-provenit
2. Oamenii inca mai zic:
Visurile mele de azi noapte...-->Gresit! Se zice Visele mele de azi noapte...
3. Oamenii zic:
Multumita/Datorita/Gratie accidentului...-->GRESIT!
Adica ca si cum i'ai multumi accidentului...laughing
4.Si altele...
Sper ca te'am ajutat! Funda?! Pleasee...

| Tsunade99 a răspuns:

Pai ar fi greselile ortografice insa cred ca cei din clasa ta au invatat, ma refer ca cuvintele: intr-o intr-un etc. si cele de virgule (adica sa nu stii la o dictare unde sa pui virgula)...si la pleonasme si expresii ar mai fi unele.