| Ungureanu_Steliana_1989 a întrebat:

Am de facut un exercitiu la engleza care se rezolva cu Passive Voice- Simple Present. Profesoara de engleza este noua si nu se ocupa de noi deloc. De cand a inceput scoala am scris doar 3 pagini. Nu ne-a predat nimic pana acum, desi toate exercitiile din carte necesita teorie.
Ideea este ca nu inteleg cum se formeaza Passive Voice si cum se rezolva exercitiile, daci ati putea sa imi explicati? Cat mai simplu va rog, ca sa pot intelege.
Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| Moryami a răspuns:

Passive Voice este destul de greu dar incerc eu sa-ti explic cumva:
Diateza pasiva se formeaza de regula : to be + V 3 / -ed
ex:
Stii cum in romana vine Diateza Pasiva ( asta inseamna passive voice )

Copilul rezolva problema. ( normal )
Problema este rezolvata de copil ( pasiv )
In engleza:
The child solve the problem. ( normal )
The problem is BEING SOLVED by the the child. ( pasiv )

Nu e mare chestie. Nici eu n-am inteles prima oara dar apoi am inteles. Trebuie sa stii foarte bine verbele neregulate si formele acestora
ex

eat ate eaten

etc.
Sper ca te-am ajutat XD