| Mariana739194 a întrebat:

Am intrat la Limbi Moderne Aplicate pe Engleză-Spaniolă, la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine din București. As vrea sa va intreb, ce se face mai exact la acest profil, ce fel de materii si in ce constau aceste materii? Am inteles ca se face si economie si de asta imi este frica desi am auzit ca se face si destul de multă gramatica.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu faci nicio economie laughing)) adică e ceva opțional prin anul 3, cel puțin la timișoara, da nu e cași cum îți pune probleme asemenea materie... doar să n-ai vreo profa handicapată.
oricum, faci traduceri la greu din toate domeniile.
și da, se face și gramatică, dar mi se pare stupid să te plângi de așa ceva, se presupune că tu din facultate ieși gata să predai dacă faci modulul și știind limba aproape de perfecție. dacă ți-e frică de gramatică mai bine te orientezi spre altă facultate, n-ai cum să știi o limbă fără gramatică când tu într-un cv pui că ai terminat o astfel de facultate.

| Mariana739194 explică (pentru Adry05):

Nu am spus ca imi este frica de gramatica, doar voiam să stiu mai exact ce se face pentru ca nu prea stiam. Auzisem de la cineva ca se face economie, de asta nu eram lămurită pentru ca mi se parea ceva ciudat. Mersi oricum!

| Adry05 a răspuns (pentru Mariana739194):

Ok, cred că am înțeles eu greșit, asociasem frica de economie cu frica și de gramatică.
eu am avut în anul 3 de ales între drept și economie, un opțional în română, m-am dus pe drept și a fost o mare pierdere de timp, la fel și la economie
în rest, o să mai aveți abordări pe texte de financiar, economice etc. dar aia nu înseamnă să știi economie, doar să te descurci cu formularea lor și termenii pe care oricum îi poți căuta în dicționar