| nexT_2456 a întrebat:

Am luat un referat de pe net si trebuie sa scriu biografia, si nu prea stiu ce inseamna adica stiu de pe care l-am luat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate trebuie sa scrii bibliografia(biografie este cu totul altceva). Bibliografia cuprinde lucrarile din care s-a inspirat ori pe care le citeaza cel care a facut referatul. Se scrie autorul lucrarii, titlul, editura, localitatea aparitiei, anul aparitiei si pagina/paginile lucrarii unde se gaseste pasajul la care se face trimitere. Fiecare referat ar trebui sa aiba la sfarsit ori in subsolul fiecarei pagini aceste date bibliografice. Numai bine!

4 răspunsuri:
| continutfragil a răspuns:

Scrii bibliografia adica de unde ai luat informatiile.
De ex:.
Manual, clasa X de materia Y
WWW.Wikipedia.ro
WWW.Google.ro
WWW.Clopotel.ro
Sau de pe ce site ai luat referatul.

| PυƒσPιηк a răspuns:

Buna! biografie inseamna sa stii parcursul vietii a unui om celebru asta inseamna bibliografie.Un referat de pe net e usor de facut.Depinde si despre cine este. Sincer bibliografia inseamna extrem de sigur datele cele mai importante despre un om.Cam asta ar inseamna.Dar nu orice fel de om.Doar daca e :scriitor,povestitor,autor,actor, romantic, muzician etc... Sper ca ti-am fost de ajutoor.Deci. Fundda?:-D

| AnneMarri a răspuns:

Eşti un cetăţean român (cetăţeană română)?

| Nike20 a răspuns:

Bibliografia este :
• ramură a bibliologiei ce are ca obiect evidenţa, descrierea, clasificarea şi aprecierea documentelor, în vederea valorificării conţinutului către beneficiari;
• mijloc de informare în munca ştiinţifică;
• o listă alfabetică de cărţi, articole, resurse electronice, pe care le foloseşti în realizarea unei lucrări;
• o listă de surse consultate pentru documentarea asupra unui subiect specific;
• rezultatul cercetărilor pe care le faci pentru a te documenta asupra unui subiect;
• rezultatul cercetării întreprinse pentru identificarea acelor documente ce răspund unei cereri specifice.

adica. Locul de unde ai luat informatiile: carti, internet