| MelisssaMariaaa a întrebat:

Bună. Am mare nevoie de ajutor, urgent! In legătură cu proba la alegere la bac. Colegii mei au ales toți biologia, eu pot schimba și sa dau la chimie? Aș fi singura care dă. E legal și posibil ca un singur copil din clasa sa dea la o materie diferita față de ceilalți? E prea târziu sa schimb acum? Încă nu s-au făcut înscrierile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca-i posibil la ora asta, sa se mai aprobe o comisie de examinarea si control pentru 1 materie, la care este doar 1 singur copil.

| WhiteLife a răspuns:

Nu are importanta cate persoane din clasa dau BAC-ul la o anumita materie, pentru ca oricum datele elevului sunt acoperite, nu se stie din ce scoala e, iar lucrarile se corecteaza intr-un alt oras. Tinand cont ca se da in centre unde merg elevi din cateva scoli, vor mai fi colegi care sa dea la chimie. Insa pentru siguranta poti intreba luni dimineata dirigintele sau sa suni la secretariat sa intrebi.

Un sfat: profesorul de chimie stie? Ce parere are? Mie proful de chimie mi-a repetat mereu sa nu dau la chimie, ci la bio, pentru ca e mult mai usor si sunt note mai mari. Majoritatea colegilor au ales biologia, chiar daca facultatea pe care o urmau dupa nu avea nicio legatura cu asta.

| Anuket a răspuns:

Poți bifa chimia în momentul înscrierii dacă tu știi la această materie mai bine.