| IoanAlle a întrebat:

am nevoie de ajutor big grin! trebuie sa demonstrez ca textul "Homo Ludens" de Johan Huizing este un text nonfictional! ma ajutati?

5 răspunsuri:
| chipicao2 a răspuns:

Textul nonfictional

Trasaturile textului nonfictional(nonliterar):

-nu are la baza imaginea artistica
-referentul este nonfictional
-limbajul este riguros, cuvintele sunt folosite cu sensul lor propriu(denotative), limbajul pastrandu-si functia lui tranzitiva de comunicare(autorul comunica nu se comunica)
-se adreseaza ratiunii receptorilor

| IoanAlle explică (pentru chipicao2):

Mersiii :d imi trebuie sa il fac de o pagina de A4 dar poate mai gesesc :* da mi.e folos ce mi.ai zis si tu :*

| chipicao2 a răspuns (pentru IoanAlle):

Pai si noua ne da de obicei pe foaie A4 dapai scriu mai mare si labartat sa se umple paginalaughing si scriu tot felul incerc sa pun ceea ce ti'am scris intr'un text etc.big grin :* npk:*

| IoanAlle explică:

E mai am un 3 mai merge inca unu / 3+3 = 9 rolling on the floor))

| Cojocariu_Andrey_1998 a răspuns (pentru IoanAlle):

3+3 = 6 tongue, grea e matematicaawinking