| domnisoaramaria a întrebat:

Bună! Am nevoie de ajutor, sunt studenta limbii române la Universitatea Jagiellona și am trebuit să scrie scurt text la sfarsit anului. Poți să verificați spuneți că este corect din punct de vedere gramatical? Mulțumesc mult!

Stimate domnul Popescu,
Suntem o companie care distribuie cafea către corporații din aglomerări din Europa. Firma Dvs. ne-a fost recomandată de către firma CAFEA NEAGRA S.R.L din București, cu care suntem în relații de afaceri. Anul acesta dorim, de asemenea, să introducem aparate profesionale de cafea și să le furnizăm clienților noștri.
Ne-ar interesa produsele Dvs. care au fost prezentate la recentul târg din București. Luăm în considerare numai modelele de ultimă oră, care pot satisface cerințele unei clientele. Vă rugăm să faceți o propunere de preț pentru livrarea, la începutul o sute de aparate de cafea. Dacă vom fi satisfăcut de calitatea echipamentelor, vom pregăti o comandă pentru câteva sute de companii din întreaga Europa.
Vă rugăm să ne faceți cunoscut prețul Dvs. curent indicându-ne data la care ați putea să ne livrați mărfurile. Avem nevoie de aparate cel târziu până la data de 25 iulie. Vă rugăm să comunicați prin email.
Așteptăm răspunsul Dvs. cât mai curând, cu respect

Departamentul de aprovizionare.

4 răspunsuri:
| Hope1992 a răspuns:

Nu sunt experta in romana,de fapt,fac foarte multe greseli din neatentie,doar in liceu si generala am facut,dar din ce am observat eu:
-Stimate domnule (banuiesc ca e o adresare directa);
-"din aglomerari din Europa" suna putin ciudat,vezi daca poti sa inlocuiesti din aglomerarile Europei sau din aglomerarile din Europa (aici sunt putin in dubiu,nu stiu daca am inteles cuvantul aglomerari cum trebuie, dar mi-e lene sa verific);
-"dvs"(cu litera mica cum a mai scris un prieten de pe aici);
-iar imi suna ciudat "pentru livrarea, la începutul o sute de aparate de cafea. " cred ca vrei sa spui pentru livrarea,pentru inceput,a cantitatii de o suta de aparate de cafea.
-daca vom fi pune acolo satisfacuti,ai mancat un i;
-va rugam sa ne comunicati, merge si forma ta sau poti sa o lungesti sa comunicati decizia finala;
-la final pui punct inainte de " cu respect";

De obicei, din ce stiu eu (dar cum am zis nu am atestat in limba romana), se scrie mesajul si apoi :

"bla bla bla"

Cu respect,
Departamentul bla bla

Vezi ca conteaza si ceva spatiu inainte de virgula sau dupa, nu stiu sigur, poti cauta.
Sper ca am zis ceva bine pe aici.

| domnisoaramaria explică (pentru Hope1992):

Bine, mulțumesc mult! Învăț romană din un an așa că fac multe greșeli

| NLS a răspuns (pentru Hope1992):

In loc de "aglomerari",
vine fie doar "corporatii",
fie "corporatii din marile orase europene (aglomerari urbane)" happy

| Jany123Jane a răspuns:

Dacă vom fi satisfăcuți *
dvs*
Și poți spune " de ultimă generație ".
E corect din punct de vedere gramatical.