| Lle_Nico_1997 a întrebat:

Am nevoie de "copie dupa ultima diploma de studii ( sau penultima daca ultima nu s-a eliberat inca) pentru angajare.
Iar eu am terminat anul trecut liceul ( 12 clase) si atestatul profesional (contabilitate), fara bac, momentan.
Stiti cumva daca in locul copiei pot scoate doar o adeverinta in care sa ateste terminarea celor mentionate mai sus. Si daca merge doar cu adeverinta, cum trebuie sa fie completata? Imi trebuie si copia CI, anexata la aceasta adeverinta?

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine diploma de absolvire a 12 clase si atestatul profesional, trebuie sa existe la liceu pana acum.
Conform Ordinului MENCS nr. 3844/2016, citez:
"(2) În sistemul naţional de învăţământ preuniversitar se emit, începând cu anul şcolar 2015-2016, următoarele acte de studii:
g) Diplomă de absolvire a liceului însoţită de foaia matricolă parte a portofoliului;
o) Atestat de competenţe profesionale;"

| Lle_Nico_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Buna, mersi de raspuns. Dar nu as vrea sa le scot din arhivele lor, deoarece am nevooe de ele acolo sa pot participa la BAC. big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lle_Nico_1997):

Poti participa la bacalaureat si daca scoti cele 2 acte, nimic nu te impiedica sa te inscrii la urmatoarea sesiune de bacalaureat.