| Mri28 a întrebat:

Buna. Am nevoie de modul pedagogic de predare daca am terminat facultatea si pe diploma scrie "licențiat in geografie" unul dintre profesori spunea ca nu avem nevoie, dar mi-e greu sa cred.
Daca da, am nevoie ce durata are acest modul, merita sa mai fac 3 ani de acum?
Mulțumesc

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai nevoie de Modulele I și/sau II din cadrul DPPD Departamentului pentru Pregătirea Personalului Didactic. Durata depinde de forma de invățământ urmată. La sediul lor ai detalii

| Frank51 a răspuns:

Fără modul poți preda necalificat, cu plata la oră, ceea ce înseamnă că nu o să fii niciodată titular pe un post.

Eu nu prea înțeleg dorința de a face ceva, și lipsa implicării, adică poți oricând să suni la dppd sau chiar să mergi fizic să întrebi cum se desfășoară modulul postuniversitar.

| Mri28 explică (pentru Frank51):

Asta daca locuiești in acelasi oras unde se afla si universitatea care dispun de aceasta specializare, daca locuiești la o distanța 300 km nu iti este chiar asa la îndemâna.
Am cerut doar o informație, nimic mai mult. Câtă răutate.

| Mri28 explică (pentru Mri28):

Va mulțumesc. Mai departe o sa ma informez.

| Frank51 a răspuns (pentru Mri28):

Dacă tu consideri un simplu sfat ca fiind ceva răutate, ai o problemă.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu știu că da.Și nu se face 3 ani, ci ceva comasat în jur de un an.Cel mai sigur suni la secretariat la modul și întrebi.

| Mri28 explică (pentru J0B0MAT):

Mulțumesc. Asa o sa fac, văzusem ceva pe internet cu durata de 3 ani…

| J0B0MAT a răspuns (pentru Mri28):

În general se face în timpul facultății și de aia 3 ani.
Dar îl poți face și după ce ai terminat și de regulă durează puțin.Dar trebuie sunat la ei și văzut exact.