| Potirniche_Andreea_1999 a întrebat:

Am nevoie de o idee, particip la un concurs de dezbatere a subiectului "Cultura si civilizatia europeana". Pe baza acestui subiect eu trebuie sa imi aleg o tema si sa o prezint.
Initial mi-am ales "Influentele muzicii asupra societatii moderne", dar indrumarorul a spus ca este mult prea vasta si vaga. Apoi m-am gandit la tema "Cultura politica in Europa pe parcursul Razboiului Rece", indrumatorul a spus ca este ok a doua, dar nu mi se pare destul de buna.
Ati putea(daca se poate) sa imi dati o idee legata de o alta tema.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

Ce e aia cultura politică?

Nasterea identității europene.
Filosofia europeană si influenta ei pe glob.
Europa intre religie si non religie.
Statele Unite ale Europei, viitoarea super putere?
De la est la west si de la nord la sud, variații culturale.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, de exemplu, contribuția României la formarea culturii europene. Este un subiect dificil, dar să urmărești savanții și învățații români și o să fii mulțumită de rezultat.