| impossible_9700 a întrebat:

Buna:*
Am nevoie de versurile poeziei Plumb de Lucian Blaga. Ma ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| PetroBlack a răspuns:

Http://www.romanianvoice.com/poezii/poeti/blaga.php aici sunt toate poeziile lui Lucian Blaga si plumb nu exista printre ele.

iar aici http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/plumb.php e poezia plumb de George Bacovia

PRIMESC FUNDITA;;)?

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar nu Lucian Blaga a scris poezia Plumb, ci George Bacovia.

| Dmonik a răspuns:

Raspunsul e, ca si numele tau, imposibil, pentru ca nu Lucian Blaga, ci George Bacovia a scris poezia cu numele "Plumb".
Asta este:
Dormeau adânc sicriele de plumb,
Si flori de plumb si funerar vestmint --
Stam singur în cavou... si era vint...
Si scirtiiau coroanele de plumb.

Dormea întors amorul meu de plumb
Pe flori de plumb, si-am inceput sa-l strig --
Stam singur lânga mort... si era frig...
Si-i atirnau aripile de plumb.

| cornculapte a răspuns:

In timpul in care ai stat sa scrii intrebarea, sa alegi categoria, sa trimiti efectiv intrebarea si sa astepti sa primesti raspuns, puteai foarte simplu sa dai un search pe Google. Si nici nu aveai nevoie de atatea cuvinte...