| Necunoscutu92 a întrebat:

Buna, am o diriginta de matematica și nu am învățat pentru simulare de a 7 și am luat 3. Dirginta a urlat la mine de parca am batut-o acum nu știu ce sa ii fac sa se liniștească și voi credeți că voi avea probleme cu ea în viitor sa imi dea nota mai mica decat merit etc?

Răspuns Câştigător
| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Nu o sa ai probleme cu ea, așa fac toți când vine vorba de simulări. Nu am înțeles niciodată de ce, ținând cont că examenul e cel care contează. Pregătește-te pentru ce e important și that s it.

| AC4S4 a răspuns (pentru AliceAliceAliceAlice28):

"ținând cont că examenul e cel care contează." - E bine ca elevul sa stie ce il asteapta. Simularea pentru clasa a 7a e foarte buna.

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Sa fim seriosi, nu exista "invatat pentru simulare", exista "recapitulare pentru simulare" - cu conditia ca in clasele 5-7 sa fi invatat. Deci, prin "nu am invatat pentru simulare" trebuia sa spui "nu am invatat in toti acesti 3 ani".

Eu cred ca si profesorii au o vina pentru ca elevii nu trec examenele sau iau note de 3-4 la simulari. Acei elevi nu ar fi trebuit sa ajunga in clasa aceea (7-8 sau 11-12). Sa fie lasati corigenti si examenul de corigenta sa fie dat serios, nu "5 de mila".

"sa imi dea nota mai mici de cat merit" - Daca ai luat in simulare 3, atunci atat meriti.

Tot ce poti sa faci e sa inveti si sa iei notele pentru a trece in mod corect. Nu mai asteptati sa va treaca profesorii din mila.

| Deniii12 a răspuns:

Nu, e suparata pe tine doar pentru ca ea vrea ca tu sa inveți mai mult. nu a țipat degeaba la tine, şi nu cred ca iți va da note mai mici daca nu iei tu o nota mai mica. daca nu se linişte-şte nu ai ce face decat sa le spui părinților?