| IulianaDBF a întrebat:

Am o întrebare în ceea ce privește facultatea.
Termin liceul Pedagogic și as vrea să continui studiile la Sibiu la facultate de "Științe ale Educației" și am citit că admiterea presupune anumite probe.
Aveți cumva detalii cu privire la probele la aritmetică și Limba Română? In ce constau mai exact?

1 răspuns:
| Bosoi_Alice_1998 a răspuns:

Bună! Eu tocmai ce termin Facultatea de Științele educației din Constanța, iar din câte îmi amintesc am avut probe doar la desen, educație fizică, muzică și limba română. Deci despre aritmetică nu pot spune nimic.
Privind proba la limba română, in cazul nostru, s-a realizat un exercițiu de dicție ( primeai o lista cu 3 cuvinte mai complexe pe care trebuia să le integrezi intr-o propoziție, urmând să le citești oral), dar și o dictare( exact ce făceam in clasele mici).
A fost super ușor, deși fiecare dintre probe au fost eliminatorii, iar acest lucru a creata o panică.
Multă baftă! Fără emoții, o să îți fie foarte bine!