| Ryo a întrebat:

Am o intrebare la chimie, imi cere sa aflu cate grame de carbon nular contine o proba cu masa de 47, 2 g amestec echimolecular format din amine izomere cu formula moleculara C3H9N. De unde ar trebui sa incep ca nu am rezolvat pana acum nici-o problema in care sa imi ceara masa de carbon nular? ( eu pana acum am aflat numarul de moli ale aminelor, formula plana a acestora si masa lor) happy

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Ryo, inteleg din ceea ce ai scris tu ca pana acum ai gasit izomerii si numarul de moli. Vezi acum care dintre izomeri contine atomi de C nulari(adica atomi de C care nu-si satisfac nici o valenta cu un alt atom de C, din ce stiu eu) si apoi poti gasi masa de C nular in fiecare caz. Bafta!

1 răspuns:
| PopAdrian a răspuns:

Inca nu am ajuns la amine dar iti pot da ceva indicatii:
- vezi cati izomeri gasesti
- vezi cati moli din fiecare este stiind ca e amestec echimiolecular
- carbon nular = carbon fara nici un H
- aflii cate g sunt de obicei, apoi cate grame sunt raportandu-te la masa din problema

Succes!