| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi happy
Cum se traduc din lb englaza in limba romana timpurile: Simple Past, Past Continuous, Past Perfect Simple si Past Perfect Continuous. De ex. verbul to play- a juca
Cum se traduce trecut pe la toate persoanele a fiecarui timp happy
Pentru cel mai bun raspuns dau funda!

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Timpurile în limba englză sunt(cu exemplul pentru verbul to work=a munci):

1)Present Tense - Timpul Prezent
Ex. I work

2)Present Continuous - Prezent Continuu
Ex. I am working.

3)Present Perfect - Prezent Perfect
Ex. I have worked.

4)Present Perfect Continuous - Prezent Perfect Continuu
Ex. I have been working.

5) Past Tense - Timpul Trecut
Ex. I worked.

6) Past Continuous - Trecut Continuu
Ex. I was working.

7) Past Perfect - Trecut Perfec
Ex. I had worked.

8) Past Perfect Continuous - Trecut Perfect Continuu
Ex. I had been working

9) Future Tense (I am going to work) - Timpul Viitor
Ex. I will work.

Timp simplu - verbul reprezintă o acțiune prezentă, trecută sau viitoare nelimitată în timp.
Timp continuu - verbul reprezintă o acțiune în derulare la un moment dat prezent, trecut sau viitor care în momentul acela se petrece simultan cu o altă acțiune.
Timp perfect - verbul reprezinta o acțiune începută anterioară unui moment dat prezent, trecut sau viitor
Timp continuu perfect - verbul reprezintă o acțiune în curs până la un moment dat prezent, trecut sau viitor și continuind sau nu în acel moment.

Dacă vrei mai detaliat găsești tot ce ai nevoie aici:

http://grafitgroup.ro/lectii/timpurile_verbelor_engleza.php

| Denaaa a răspuns (pentru T0T):

Te rog, traduci exemplele happy