| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o intrebare urgenta...maine am test la romana si nu ne-a explicat cum e cu,, MOTIVAREA CRATIMEI" si care este,, ROLUL DIMINUTIVELOR SI AUGUMENTATIVELOR" sper ca voi ma puteti ajuta. dau fundita.

Răspuns Câştigător
| ANIRIiriANIRI a răspuns:

MOTIVAREA CRATIMEI:
-pentru a evit hiatul
-pentru a inlocui o litera
-pentru a pastra masura

augumentativele maresc, dau impresia de mare (ex:gigantul baiat)
diminutivele micsoreaza, dau impresia de mic(ex:micutafloare)

6 răspunsuri:
| YayuK a răspuns:

In limbaj literar:
CRATIMA se foloseste pentru a evita hiatul, marcheaza elidarea(caderea) unei vocale pentru a fi rostite mai repede doua cuvinte.La nivel prozodic(in poezii) se foloseste pentru a pastra masura si ritmul versurilor. AUGUMENTATIVELE: exprima ideea de mai mare, gigantic, pantagruelic, grotesc. DIMINUTIVELE:exprima ideea de mic. Atat augumentativele cat si diminutivele, in operele literare ajuta la caracterizarea personajelor dar si la a contura umorul si oralitatea opere. Funda?batting eyelashes

| Neymar a răspuns:

Rolul cratimei : elideaza un sunet, ajuta la pastrarea masurii si ritmului si leaga doua parti de vorbire diferite.

Diminutivele : confera gingasie si delicatete
Augmentative : sugereaza dimensiunile mari

Funda?

| zlatyZ a răspuns:

Rolul diminutivelor exprima ideea de mai mai mic ex: baietel,casuta, etc.
iar al AUGUMENTATIVELOR exprima ideea de mai mare ex: casoaie :), fetscana...Iar rolul cratimei citeste de aici =>http://gzoltan.wordpress.com/2010/08/16/rolul-cratimei/

| yellowsmileyface a răspuns:

Va multumesc mult.mi-ati fost de mult ajutor.va fi greu sa decid cui ii dau funda dar ca o va primi ANIRIiriANIRI pentru ca a raspuns primul.

| Nebunykuu_Cristi_1998 a răspuns:

Nu stiu dar sper ca tau ajutat

| shuberek a răspuns:

Sufixele diminutivale micsoreaza cuvintele de exemplu casuta si cele augmentative le maresc de exemplu casoi