| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o problemă. Având în vedere că avem voie să ducem telefoanele la școală,nu avem voie să filmăm. Totul a început așa :Ieri,mi-am dus telefonul la școală.L-am dus ca să-l filmez pe un coleg cum râde (râde foarte amuzant ).Ei bine, am reușit să-l filmez, dar cică așa ceva e interzis (nu am știut asta ).Așa că unul din a 6 m-o zis la dirigintă, iar ea (are 23 de ani, nu era nervoasă )nu ne-a dat voie să mergem afară, nici să ducem telefoanele.Ei bine, ea s-a gândit ce pedeapsă să ne dea pe mâine.Pentru pedepse precum statul în clasă sau fără telefoane n-am treabă, mi-e frică că îmi va scădea nota la purtare. Având în vedere că am FB pe linie în carnetul de anul trecut, nu doresc să încep clasa a 5-a cu prima notă de 1 sau 4. Așadar, mâine doresc să o conving să ne mai dea o șansă (eu eram vinovat,dar na ),deoarece nu vreau să afle mama (maică-sa e doctor, iar ea o cunoaște pe mama mea, ar putea spune ce am făcut, cu toate că nu știam că greșesc ).Ce să fac? URGENT!

49 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa te enervezi, ca legile nu sunt doar pentru tine, sunt pentru TOTI si trebuiesc respectate de toti, indiferent ca esti copild e doctor sau de gropar.
legea este lege pentru toata lumea.
Eu ma mir ca va da voie cu telefoanele la scoala...am inteles ca inspectoratul scolar ar fi interzis telefonul la scoala, caz in care, daca-i lege data, esti pasibil de nota scazuta la purtare, iar daca repeti greseala, exmatriculare.
Faptul ca diriginta nu a luat o decizie imediata, este pentru ca nu stie inca legea si vrea sa se interseze. Dar asta ar trebui sa o tratezi cu toata seriozitatea si sa lasi telefonul acasa, ca nu ai voie sa-l folosesti deloc la scoala.

| Celcestietot a răspuns:

Nu îți va scădea nimeni media la purtare pentru asemenea motiv banal. Diriginta este o femeie tânără și cred că te va înțelege, deci te va ierta. Da, la școală știam și eu că nu ai voie cu telefonul cu camera, dar cum suntem în anul 2019, îți dai seama că majoritatea au telefon cu cameră. Îți recomand să nu mai filmezi in școala la care înveți (dacă filmezi acolo, fă și tu în așa fel încât să nu fi prins), dar dacă chiar vrei sa filmezi ceva neapărat, du-te in afara școlii și filmează acolo (pentru că nu există reguli înafara scolii)winking.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Așa e, e un motiv banal.De câte ori, profesorii făceau poze la școală și filmau, dar noi n-avem voie. Acum, Dumnezeu cu mila Sa mare, doresc să mă scape de pedeapsa cu scăderea notei

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Și profesoara mea de română pe care o aveam în clasa 6, adică anul trecut (s-a dus la altă școală) a filmat o fată care era pe atunci în clasa 5, deoarece nu se descurca prea bine. Și i-a făcut poză testului unui coleg care greșise.
Și tot de noi se plâng profesorii!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred că îți va scădea media la purtare, stai liniștitwinking!

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Tristă e școala în care mergi

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Poate.Dacă mâine îmi scade nota, păcat, ghinion.Da dacă trece cu vederea, sunt bazat

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

și acum mă bat cu o temă la matewinking

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Dă-i pumn în gură!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Acum,cel mai rău ar fi să mă zică la mama :-(

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te mai stresa atât. Ești a 5a, da? Domnișoara are 23 de ani (asta dacă într-adevăr are acea vârstă). Te duci frumos la ea, cu ochii mari precum câinele care cere îndurare, îi explici situația așa cum ne-ai explicat-o nouă (că nu ai știut că nu ai voie să filmezi, că a fost prima zi de școală, o asiguri că nu se va mai repeta, o cuprinzi de mâini și o rogi să se apropie, îi dai un pupic pe obraz și un fir de trandafir roșu, apoi mergi împreună cu ea la fătălăul care te-a pârât, îi ceri scuze, îi explici că nu ai știut că îl deranjează să fie filmat, dai noroc cu el și aia e. Femeile tinere se înmoaie la gesturile astea finuțe. happy

Să revii te rog și să ne spui cum s-a încheiat totul

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Cred că e de ajuns o ciocolată

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

În loc să se înmoaie, mă înmoi eu la asta

| aXy99 a răspuns:

Daca filmai un profesor in mai stiu eu ce ipostaze neplacute (cand se stramba sau mai stiu eu cum) ar fi putut sa iti faca asta, dar asa, filmandu-ti un coleg, nu vei pati nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca diriginta ta are sindromul NF. Caută pe google ce înseamnă, mi-e lene să scriu aici. E cam tânără și proasta care probabil nu gândește deloc. Înțeleg fără telefon în timpul orei, dar sa nu filmezi... Ce e acolo? Unitate Militară?

Însă dacă ai semnat un regulament intern care interzice filmarea, atunci e vina ta. Dacă nu ai semnat nici un regulament internet atunci să plece la mama doctoriță pentru că nu e bună ca dirigintă. Și nu are cum să îți scadă nota la purtare dacă nu ai semnat un regulament intern. Dacă scade nota la purtare atunci e abuz și poți reclama. Nu îți mai face griji și nu mai pune la suflet toate prostiile comuniste. Ce se întâmplă acolo, în școala ta, sunt doar reguli tipic comuniste.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred că are sindromul NF, să nu mergem așa departe.Dar totuși, nu am la ce să mă aștept

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

E de vină politica GDPR de la UE. Că te trezești cu un idiot cretin și fără ocupație care știe de toate chichițele ăstea, intentează proces, doamne ferește îl câștigă și instituția și tu aveți de plătit amenzi enorme... E tâmpenie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai făcut nimic greșit. Dacă îți scade aia nota la purtare pentru atâta lucru e bătută în cap. Nici nu știai că nu ai voie, așa că mai bine te duci să le spui părinților tăi că te-a amenințat că îți scade nota, ei sigur o să vorbească cu ea și o să îți ia apărarea.
Nota la purtare se scade doar când faci chestii grave, nu pentru toate nimicurile.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu le voi zice părinților,ei nu știu ce vor zice dacă vor știi că am dus telefonul la școală.Dar frate,azi nu l-am dus,pentru vreo câteva filmări să mă pedepsească,serios? Ce e așa rău? N-am Facebook,twitter sau mai știu eu ce.Fac eu cumva să discut cu ea,asta dacă măcar vine mâine,că n-am ore cu ea.Ea e o domnișoară draguță,nu se enervează,dar na,sper doar să nu facă asta,să nu mai zic că am făcut asta din neștiință.Că nu am avut voie pe hol,practic uitasem la cât râsesem.În plus,nici nu am filmat cine știe ce, cui pasă de filmările alea șterse? Dacă îmi scade nota asta chiar e o tâmpenie, bine că când se bat unii nimeni nu zice nimic. Oricum, sunt o grămadă de filmulețe încărcate pe Youtube, dacă vrea, îi dau telefonul meu să se uite că sunt șterse.Mersi de sfat!

| TheGentleman a răspuns:

Ai greșit, îți asumi. Necunoasterea regulamentului de ordine interioară nu scuză pe nimeni

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Tu nu înțelegi,eu nu am dat vina pe colegi, nici nu am spus că n-am fost eu.Ea por și simplu a decis ca azi (și mâine)să nu mai ieșim afară, nici să aducem telefoanele.Mă enervează că se ia după zicala,, toți pentru unu, unu pentru toți"

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Mi-e frică că mă va pedepsi și mai rău dacă recunosc că eu am fost (am făcut-o, dar sper să uite )

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

O greșeală recunoscută este pe jumătate iertată

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Uneori da, alteori nu

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă află de la alții este mai rău

| TheGentleman a răspuns (pentru TheGentleman):

Hai, că nu-i așa rău, are 23 de ani, nu e o babă de 50 laughing

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Păi și atunci ce să fac? Nu pot să merg la școală, mi-e frică.Cu toate acestea, ea nu e genul de persoană care să pedepsească, poate vorbea la mișto, poate că am înțeles eu greșit.Cu toate acestea, trebuie să mă pregătesc pentru orice. Dacă nu-i zic nimic mâine, e posibil să-mi scadă nota fără să știu. Dacă îi zic, poate iar se supără și mă pedepsește.Nu vreau să încep prost anul școlar sad

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Da,dar,știi zicala aia,, mâța blândă, zgârie rău"

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi du-te și vezi care-i treaba. Poate nu zice nimeni nimic și numa îți faci scenarii în cap degeaba

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Poate,dar e posibil să-i zică doamnei care o fost cu mine în clasele 0-4.Aia strigă atât de rău, că dorești să mergi la frig decât să te certe ea

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Diriga ta e cu un an mai mică decât mine laughing nu a gătat școala demult, știe și ea cum a fost la școală. Eu unul aș fi îngăduitor.

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

În plus, dacă mă duc, s-ar putea să risc

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Poate tu, dar eu sper ca ea să nu mă pedepsească

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, fii bărbat! Dacă te văd colegii așa fricos, o să-ți tot coacă faze dintr-astea. Precis o zis că te-a pârât la dirigă numai ca să te sperie, și ea face caterincă de voi. În plus, mai mult decât să-ți ia telefonul în timpul orei nu are ce face

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Păi chiar m-a pârât.Ăla o venit la noi în clasă, mi-a zis,, vrei să te zic că ai filmat?"iar eu,, du-te mă că n-ai tupeu".Ce crezi? Bulangiul m-o zis.În pauză (cum noi tot o imploram să ne lase, ne-a dat voie 5 minute pentru pauză)colegii mei au mers la băiatul ăla de i-au spart nasul.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vă pedepsește, vă pedepsește că l-ați lovit pe ăla. Nu pentru telefon. Și pe viitor nu mai filma, fără să ceri acordul. Pentru că Uniunea Europeană, prin Legea privind Protecția Datelor cu Caracter Personal interzice expres acest lucru. Și amenzile sunt uriașe

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

În primul rând, eu nu m-am dus să-l bat.În al doilea rând, când a fost prima zi de clasa a 5-a, ea nu a precis dacă sau nu să filmăm.DE UNDE ERA SĂ ȘTIU?! Acum mî va pedepsi pentru stupidul motiv că nu a precis asta

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Doamne dă să nu mă pedepsească cu nota la purtare.Mai bine mă pedepsește cu 3 zile de vacanță

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

În plus,eu NU AM ȘTIUT că nu e voie, nu m-a avertizat.E ca și cum spui unui câine,, prinde bățul!"el nu se duce, dar tu îl bați.Trebuie mai întâi să îl dresezi. Știu că e un exemplu îngrozitori, dar ai înțeles ideea

| Helper07 a răspuns:

Cerei scuze si promite-i ca nu se va mai repeta.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

O să încerc!

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Dar în caz că nu mă iartă, ce fac?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Ce fac dacă nu mă iartă? Sau poate eu sunt prea panicat

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca El a spus ca iarta orice pacat, te poti indoi de ce spune? El e Dumnezeu, crezi ca te minte? Crezi ca Il place sa-Si bata joc de sentimentele tale? Dumnezeu nu e ca omul, sa-ti intre bine-n cap.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, cand credeam ca nu puteam fi iertat mi-am zis:" Atunci ce rost are sa traiesc daca nu pentru Dumnezeu. Eu l-am pierdut pe Dumnezeu si Dumnezeu pe mine, nu ii sunt oare dator? O sa am grija sa nu cada si altii la fel ca mine si cat o sa traiesc, o sa traiesc pentru El dovedind ca chiar si un om incurabil este mai bun ca Satan". Sau ceva de genu'. Crezi ca Dumnezeu n-ar ierta un om care gandeste asa?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Eu mă refeream la doamnă, nu la Dumnezeu. Oricum, cât despre gânduri mă simt mai bine, până și domnul de religie mi-a zis că hula împotriva Duhului Sfânt e o stare de împotrivire

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca nu ai comis pacatul acela, nu-ti garanteaza mantuirea.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știu,nu am zis că voi ajunge în rai

| Pitbull41 a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa te duci la diriginta ta si sa iti ceri scuze pentru ceea ce ai facut, din ce ai spus tu diriginta ta este destul de tanara, sigur te va ierta. Crede-ma, greseala recunoscuta mereu v-a fii pe jumatate iertata.