| Foheoshe a întrebat:

Bună am o problema, de când am intrat la liceu anul asta mi-am făcut o prietena, problema este ca prietena mea și-a făcut un iubit de cam 2 luni si faza e ca el ma ia la mișto, face glume perverse cu mine rau de tot si prietena lui știe și face si ea mișto cu el de mine dar când ma supăr zic ca au făcut la mișto, faza e ca numai suport fac mereu mișto de mine mai ales gagicasu ala, cum as putea sa scap din asta? Face glume perverse cum ar fi: (mi sa scul*at, sau hai ca ne f*tem, deci credeți-ma ca numai suport, nu pot sa le zic la ai mei nimic ca mi-ar spune să numai fiu prietena cu fata aia da nu pot ca doar pe ea o cunosc din clasa. Deci va rog ajutați ma si nu ma luați la mișto... (dau funda)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Persoanele care participa la disconfortul tau nu sunt prieteni.Gluma e atunci cand ambele parti implicate rad. Misto-ul e deja batjocura si nesimtire, mai ales cand se intampla des sau chiar zilnic.

Pe termen lung astfel de prietenii se vor dovedi foarte toxice si iti vor aduce numai nefericire. Crezi ca daca acum se comporta asa fata de tine si ei observa ca nu reactionezi deloc, mai incolo oare nu vor intrece masura si mai mult, raspandind barfe sau alte lucruri care te vor afecta negativ si mai mult?

Stiu ca pare foarte greu acum, insa cel mai bun sfat este sa renunti la aceasta asa zisa prietenie, cu speranta ca pe viitor vei gasi pe cineva mai demn.

Eu mi-am intalnit una din prietenele cele mai bune abia in clasa a 10-a, vorbind intamplator. Abia peste ani mi-am dat seama ca lucrurile s-au intamplat neasteptat. Deci da, primul an de liceu am fost si eu,, ciudata fara prieteni'' si am supravietuit just fine. Totul va fi bine!

7 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ignora prostiile! Lasa-le sa treaca pe langa urechi. Sau fa tu misto de el. Spune-i "Ai vrea tu. Nu mai visa la mine ca am sa-ti frang inima."

| anonim3247 a răspuns:

Ce ai de făcut - nici măcar să o mai bagi în seamă pe fata aia.

| anonim3247 a răspuns:

Ești fată sau băiat? Dacă ești fată nu îl bagi în seamă pe el și ești prietenă cu fata aia.

| AdioTPU a răspuns:

Ceea ce pot sa concluzionez de aici e că ambii sunt neciopliți. Mai bine evitai. Mai bine singur decât în companii proaste.

| Drubble0111 a răspuns:

Intreab-o pe fata aia daca ea e confortabila cu un iubit care nu o respecta din moment de ce comporta asa. Probabil ca ea face misto impreuna cu el pentru ca nu vrea sa para geloasa sau ceva. Daca si ea continua asa, pastreaza distanta pentru ca aia nu mai e prietenie. Mai sunt si altii in clasa poate la fel de timizi ca tine care ar vrea sa isi faca prieteni dar nu stiu cum (de ce nu si la alte clase). E dificil la liceu cateodata, dar oportunitati de socializare apar (pauze pe hol, magazin, biblioteca etc. - trebuie sa fie un loc in care sa faci contact si cu altii doar sa ii intrebi ce fac, de la ce clasa sunt, ce profesori au si va plangeti impreuna de ei - ai fi surprinsa uneori sa afli ca prietenii pe termeni lung apar asa in mod spontan). Pe de alta parte, daca lucrurile devin serioase si ai incredere in diriginte sau psihologul scolii (daca este) - poti sa le explici problema si sa raportezi asta ca anonima (sa nu te dea in gat sa te hartuiasca prin pauze) -cineva trebuie si poate sa ia masuri. Sper ca macar atunci sa se opreasca, dar la cum pare nu va dura mult pana vine ea sa se planga pe umarul tau...

| Foheoshe explică:

Bai oameni buni nici nu știu cui sa-i dau funda pe bune... Va mulțumesc mult de tot la toți!