| Alexandra2383 a întrebat:

Buna! Am o problema destul de mare. Sunt clasa a 6 a si media mea la matematica pana acum este 4, 2 (am un 4, 6,4,5,2) si imi mai trebuie un 5 si un 6 ca sa trec.Astazi am dat un test la geometrie, iar domnul a zis ca daca nu luam minim 5 nu ne mai poate asculta ca sa ne iasa media(in cazul in care nu ne iese chiar daca luam 5 la test). Ce sa fac? Daca iau 2 la test nu mai am sansa sa ma mai asculte o data ca sa am media 5 sa trec. Sunt 13 colegi in situatia asta, tin sa mentionez ca domnul de mate nu este cel mai de treaba.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai este timp sa te asculte de 2 ori, ca se termina anul scolar, de aceea trebuie sa pui mana serios pe mate si sa inveti, fiindca ai nevoie de un 8 sau 9, ca sa-ti iasa media 4.8 sau 5 fix.

| GPA a răspuns:

Ai nevoie de nota 6 ca să-ți iasă 4.5 media sau de un 5 și un 6. Oricum, îți iese media în ambele cazuri.
Care este media de pe primul semestru la mate? N-ai ce face decât să te autoevaluezi, să refaci testul a acasă și să vezi unde ai greșit, iar data viitoare să nu mai greșești. Nu cred că vă va lăsa corigenți, v-ar distruge psihic chiar la final și nu cred că profesorul își va crea dificultăți cu voi la corijare. Sunteți încă la început, vă sperie ca să vă învățați lecția, să puneți osul la treabă data viitoare. Niciunui profesor nu-i convine să lase corigenți.

| Alverto a răspuns:

Clasa a 6-a? Ce o sa faci in celelalte ce urmează? Nu o spun in nume de rău, ci pentru ca tu sa conștientizezi că e ușor în a 6-a dacă ești atent(ă) la ore și îți faci temele. Ce mai trebuie sa faci e să faci maxim 3 exerciții din lecțiile mai grele, nimic mai mult. Dar te trezești la sfârșitul anului cu asta? Acum, serios vorbind tot ce poți face e să faci 3-5 exerciții pe oră din carte de oriunde, iei o pauză de 30 min, după mai faci încă câteva din respectiva lecție vei lua mai mult de 4. Dar înainte de asta trebuie să înveți cum se fac, și poți face asta căutând lecțiile pe YT, eu asta fac când nu înțeleg, e cea mai simpla modalitate, iar după faci câteva ex cum am spus. Dar ai dat testul deja, daca ramai nu te îngrijora, dai corigenta și aia e nu ai omorât pe cineva, doar că trebuie să aplici la anul ceea ce ți-am zis.
Și vorbind de test, roagă-l pe diriginte sau pe dirigintă sa vorbească cu profesorul și să vă mai des o șansă pentru mărire. Știu că nu prea am fost de folos, dar chiar nu ai ce sa faci din moment ce deja ai dat testul.

| DarthNiger a răspuns:

Nu vad cum am putea noi sa te ajutam in situatia asta, nu avem cum sa iti schimbam noi media sau sa invatam in locul tau ca sa obtii note mai bune.
Macar ai invatat ceva la testul acela din moment ce stiai ca esti in aceasta situatie? daca nu atunci a fost greseala ta, nu ai ce face decat sa iti asumi faptul ca nu ai invatat suficient.
Alta data pregateste-te mai mult la materiile cu probleme fiindca pe viitor o sa fie si mai greu daca de acum intampini dificultati si nu o sa te treaca profesorii clasa degeaba prea mult timp.

| isemilia a răspuns:

Nu cred ca va lasa atat de multi elevi cu media anuala sub 5. Desi e clasa a 6a, e destul de usoara materia... Nu explica bine, sau din ce motiv sunt notele atat de slabe? (nu ale tale in special, insa totusi sunteti cam jumatate de clasa cu medii sub 5, din cate spui)

| CristinaBabu11321 a răspuns:

Cel mai probabil o sa iei un 6 si te trece. Nu cred ca te lasa corigenta.
Totusi ai notele cam mici si trebuie sa schimbi ceva la anul.

| AlbertoMadalin17 a răspuns:

îți va da el 5
Așa îmi ziceau și mie in a 7 a,
a 8 a și uite ca am ajuns a 10 arolling on the floor

| GPA a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Într-un fel, așa este. Dar nici nu poți să te lași pe-o ureche, bate la obraz. La examene (Evaluare națională/Bac) n-o să te mai păsuiască nimeni. O să fii tu, cu tine însuți, cu pixul, foaia în față și subiectul. Dacă corectorul e ușor pilit, da, ai șanse să iei 5-ul fără să scrii nimic laughing