| Alexx234qw a întrebat:

Bună.
Am scris 15 de coli. Câte pagini de carte înseamna asta?
Intreb pentru ca am un proiect de facut prin care sa scriu maximum 70 de pagini de carte (carte normala) și nu știu daca trebuie sa mai scriu sau am scris de ajuns.
Ma poate ajuta cineva?
Cam cat estimati 25 de coli în pagini de carte?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Numarul paginilor depinde de marimile caracterelor (manuscrise si tiparite), distanta randurilor, precum si de marimea paginilor.
Standardul dactilografierii pe o pagina A4 este cu litere de 12 puncte, la distanta de 1 rand.
In carti, paginile cele mai des folosite sunt de format A5 (B5), cu litere de 10-12 puncte, la distanta de 1 rand.
Daca iti dactilografiezi o pagina de manuscris, atunci poti estima cate pagini de carte va face lucrarea ta, prin regula de 3 simplu. happy

| RobertMoon a răspuns:

Păi de ce nu setezi în word dimensiunea paginii de 20 lungime și 13 lățime? (Asta e dimensiunea unei pagini de carte clasice), iar apoi copiezi textul scris in A4 și vezi exact cat vine ...eu estimez undeva la 38 pagini

| Violleta2022 a răspuns:

Daca sunt scrise de mana, cele 15 coli pot intra cu usurinta in 4-5 pagini de carte.
iar 25 de coli, probabil 7-8 pagini de acrte.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Întrebarea ta nu are sens, pentru că nu avem de unde să ghicim dimensiunile cărții (mărime, font, spațiere, margini).

| ancaval a răspuns:

Ai scris 15 coli față verso?
Dacă da, atunci ai 30 de pagini.