| Geici7474 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari, si anume:
1) Care este cea mai buna (din punctul vostru de vedere) specializare din cadrul politehnicii?
2) Cum vi se pare politehnica ca facultate? Cat de grea este? La ce materii ar trebui sa am o baza ca sa fac fata cerintelor de acolo? Se studiaza info?
3) La ce facultati se mai da admiterea la mate si fizica?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca (aproape) absolvent de politehnica pot sa spun ca a fost foarte greu dar si frumos. Din ceea ce am vazut electronica si telecomunicatiile sunt cele mai grele(unde sunt si eu) dupa urmand automatica si calculatoarele. Acestea fiind si cele mai cautate (AC ul este mai favorizat in privinta locurilor in sensul ca se gaseste peste tot).

Sunt si alte facultati in cadrul politehnicii mai usoare unde nu se cere atat de multa materie.

Multe se invata acolo dar este bine sa ai idee despre mate, fizica si programare( cat de cat). Daca nu, nu o sa fie nici o problema, pentru ca poti invata pe parcurs(daca te ti bine).

Admitere se da in functie de universitate (Bucuresti, Timisoara, Cluj.), fiecare cu admiterea ei(scrie pe site la fiecare).

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

1) Toate sunt bune, coonteaza cum le valorifici
2) E super grea, daca nu ai aptitudini sau placere, inclinatie spre anumite materii o sa fie un calvar. Nu sunt pa politehnic, vorbesc pe baza experientei altora
3) Nu stiu, sunt multe facultati in Romania si fiecare are metodologia ei. Intereseaza-te pe pagina facultatilor si vei afla. Bafta