| bunicisibuni a întrebat:

Am si eu cateva probleme.
1. La anul trec a9-a si mi-e frica de examene desi la amte am 60 de teste facute si laromana vreo 40, fac meditatii la amandoua si am luat in simulari 8, 40 romana si 7, 30 matematica. Vreau note de 9, am sanse sa le iau? Va fi mai greu ca la simulare?
2. As vrea sa urmez profilul mate-info insa am de ales intre intesiv engleza si intesiv informatica(in august dam test la engleza) si eu nu stiu engleza, dar as vrea sa ma apuc la vara. Ce ziceti am sanse sa iau testul daca invat la vara? Si care dintre cele doua profile e mai bun?
3. Noi in 5-8 nu prea am avut profesori buni sau au fost schimbati intruna. sad Si mi-e frica la liceu, dar daca ma tin si invat pot face fata?
4. Azi am fost la farmacie cu tata la o matusa si matusa tot ne spunea cum a fost varu.miu la olimpiade si cum a luat mentiuni si chestii si ma simt prost, dar cel mai mult am inceput sa cred ca nu o sa fac nimic cu viata mea. sad Adica, nu am fost la olimpiade, niciodata. Decat la mate si am luat 7 puncte pentru ca am citit inaltimea rombului in loc de cea a piramidei, ma rog...a fost prima data.
5. Am avut mediile 9, 53, 9,53, 9,23, 8,94. Anul acesta am avut ghinion cu profa de chimie mi-a pus 3 si la fizica 2 pentru ca fac tot cu ea. Meh... Ce ziceti? Ce pareri aveti? Sfaturi, orice... Dau fundita. :*

1 răspuns:
| diana2525 a răspuns:

Cred ca mate info cu intensiv engleza e un profil bun. Ai încredere in tine! In general simularea e mai grea decât examenul si toată lumea îți povestește cat de greu e, dar nu-i chiar așa! Daca faci pregătire si înveți la engleza toată vara si nu iei rezolvările temelor de pe net, ci gândești, eu cred ca poți sa treci examenul. Ar fi fost bine sa dai bilingvul, dar te descurci! Succes la examene, o sa reușești!