| cristinaradu a întrebat:

am si eu de tradus o carte despre comunicarea de masa dintr-o limba straina( de preferat ar fi engleza sau franceza) care nu a mai fost tradusa in limba romana si nu am idee unde as putea sa gasesc una. ma poate ajuta cineva? va rog mult!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca sa traduci TU o carte care nu a mai fost tradusa in limba romana, iti trebuie niste aprobari conforme cu legea copyright-ului; nu merge asa...la plesneala, ca sare autorul de c** in sus de 10 metri si-i platesti drepturi pe 5 generatii.

| cristinaradu explică (pentru ardnaxur1961):

Bun.am inteles asta. poate ca nu am fost suficient de explicita si imi pare rau. nu trebuie sa traduc toata cartea, ci doar 30 de pagini pentru o tema la facultate. in acest caz ma poti ajuta?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru cristinaradu):

In cazul asta, cauta si tu pe www.scribd.com. Poate gasesti ceva. E si un domeniu mai...bizar, as spune. Cand eram eu in facultate, faceam traduceri pe cartile de la lectoratul francez si retroversiuni pe Marin Preda. Era criminal, crede-ma!
Nu stiu in ce oras faci tu facultatea, dar, daca esti in Bucuresti, British Council are o biblioteca de mori; imposibil sa nu gasesti acolo ceva.

| cristinaradu explică (pentru ardnaxur1961):

Da, in Bucuresti fac facultatea! Va multumesc din suflet pentru sfat, o sa ma interesez unde anume se afla British Council si sper sa gasesc ceva util acolo! O seara placuta!